Clinton: Terör, teröristleri yok etmekle bitmiyor

Clinton: Terör, teröristleri yok etmekle bitmiyor
Clinton: Terör, teröristleri yok etmekle bitmiyor
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, terörle mücadele konusunda askeri, adli, insani unsurları içine alan kapsamlı bir yaklaşımın şart olduğuna işaret ederek, "Çünkü iş sadece teröristleri savaş alanında yok etmekle bitmiyor' dedi.

İSTANBUL - Türkiye ile ABD’nin eş başkanlığını yürüttüğü "Terörizmle Mücadele Küresel Forumu'nun-Global Counterterrorism Forum (GCTF)" açılışında konuşan Clinton, bu forum vasıtasıyla oluşturulan işbirliğinin gelecekteki çabalar için önemli olacağını söyledi.

"SON 10 YILDA TERÖRİST OLDUĞUNDAN ŞÜPHELENİLEN 120 BİNİ AŞKIN KİŞİ YAKALANDI"
Son 10 yılda 120 binden fazla terörist olduğunda şüphelenilen kişi yakalandığını ve 35 binden fazlasının da hüküm giydiğini açıklayan Clinton, Usame Bin Laden'in öldüğünü, El Kaide’nin çekirdek yönetiminin çok zor duruma düştüğünü ve pek çok örgütün çok önemli operatifleri, kişilerinin öldüğünü söyledi.

Dünyanın bugün birlikte yapılan çalışmalar neticesinde daha güvenli hale geldiğini söyleyen Clinton, "Ancak, bütün bu çabalara rağmen terörle ilgili atılması gereken adımla aciliyetine devam ettiriyor" dedi.

11 Eylül gibi saldırıları yürüten ve El Kaide gibi kuruluşların yavaş yavaş etkinliğini kaybettiğini, ancak El Kaide ile ilgili değişik coğrafyalarda faaliyet gösteren değişik kurumların faaliyetlerinin bir tehdit olmaya devam ettiğine işaret eden Clinton, bu kapsamda Mali, Somali, Yemen'de teröristlerin faaliyet halinde olduğunu ve bunların sık sık Nijerya, Magrep ülkelerinde de saldırılarda bulunduğunun altını çizdi.

"SAVAŞ ALANINDA YOK ETMEKLE BİTMİYOR, İDEOLOJİ VE CAZİBESİNİ AZALTMALIYIZ"
Türkiye'de de PKK 'nın uzun yıllardır devam eden terör ve şiddet kampanyasını devam ettirdiğini söyleyen Clinton, "Bu nedenle onbinlerce kişi hayatını kaybetti ve ABD bu konuda Türkiye'yle, PKK ile mücadelesinde onunla beraberdir, onun yanında kuvvetle durmaktadır" dedi. Bu süreçte Avrupa’da son zamanlarda tek başına hareket eden ve bir takım terörist faaliyetler yürüten kişilere karşı mücadele etmenin çok önemli olduğunu dile getiren Clinton, uluslararası işbirliğinin altını çizerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hem sınırların, hem de okyanusların ötesinde her yeri kapsayan bir tehditle karşı karşıya olduğumuz için işbirliğimizin de bunu yansıtması lazım. Hem askeri, hem sivil güç tarafında işbirliğimizi yürütmemiz, istihbarat, adli hizmetler, insani yardım gibi her türlü unsuru içine alan bir kapsamlı yaklaşım şart. Çünkü bir terörist ağı yok edebilmek için öğrendik ve biliyoruz ki iş sadece teröristleri savaş alanında yok etmekle bitmiyor. Teröristlerin değişilmesi, güvenli bölgelerde toplanabiliyor olmasını da önleyebilmemiz gerekiyor. İdeoloji ve cazibesini azaltmamız gerekiyor terör örgütlerinin. Özellikle gençler için. Kadınlar için de önemli şartlar sağlamak lazım. Kadınların güvenliği, toplumların güvenliği için önemli unsur. Ayrıca bu mücadeleye katılmak isteyen, irade gösteren ulusların da bu sürece katılmalarına katkı sağlamalıyız."

"ABD'NİN MÜKEMMEL BİR GEÇMİŞİ OLDUĞUNU SÖYLEMİYORUM"
Uluslararası toplumun bu nedenle bu taktiklerini etkisini de çok iyi anlaması gerektiğini dile getiren Clinton, "Çünkü bu taktikler de sorunun bir parçası. ABD’nin her zaman mükemmel bir geçmişi olduğunu söylemiyorum. Bizim de zaman zaman bu taktiklerin hiçbir zaman, bir daha kullanılmaması için çalışmamız gerekiyor. Onun için de Başkan Obama zaten standartlarımızı çok net bir şekilde belirtiyor.

Biz El Kaide gibi gruplara karşı bize saldıran gruplara karşı kuvvet kullanmaya devam edeceğiz. Bize karşı tehdit oluşturan gruplar bunlar. Bu kuvvet kullanımı sırasında da mevcut yürürlükteki kanunlara uygun hareket edeceğiz. Savaşlara ilişkin kanunlar da dahil olmak üzere. Ve elimizden geldiği kadar masum insanların hayatlarını kaybetmesine sebebiyet vermemeye çalışacağız" diye konuştu. (anka)