Clinton ve Ashton Balkanlar'a gidecek

Clinton ve Ashton Balkanlar'a gidecek
Clinton ve Ashton Balkanlar'a gidecek
ABD Dışişleri Bakanı Clinton ve AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Ashton Batı Balkan ülkelerine ortak ziyaret gerçekleştirecek

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un gelecek hafta gerçekleştirecekleri Balkan ülkeleri ziyaretleri kapsamında Bosna-Hersek, Sırbistan, Kosova, Arnavutluk ve Hırvatistan'a geleceği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Clinton'un, ABD'nin, Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği ( AB ) ve NATO'ya üye olma yolundaki desteğini vurgulamak amacıyla böyle bir ziyaret planladığı belirtildi. Açıklamada, Clinton'a Balkan turu sırasında Ashton'un da eşlik edeceği bildirildi.

Açıklamada ayrıca, ikilinin Saraybosna ziyaretleri sırasında, siyasi liderlerin Bosna Hersek halkının çıkarları doğrultusunda faaliyetleri yoğunlaştırmaları için çağrıda bulunacağı kaydedildi.

Clinton ve Ashton'un Belgrad ve Priştine ziyaretleri kapsamında ise iki ülke arasındaki sorunların çözülmesi ve yürütülen görüşmeler ile ilgili konuların ele alınacağı belirtildi.

Açıklamada, Clinton'un Zagreb ziyareti kapsamında Hırvatistan'ın AB üyeliği ve NATO ile işbirliği konularının görüşüleceği belirtildi.

Clinton ayrıca, Arnavutluk'un bağımsızlığının 100. yılı vesilesiyle başkent Tiran'daki Arnavutluk Parlamentosu'nda da konuşma yapacak.  (aa)