Clinton'ın alternatifi bol

Clinton'ın alternatifi bol
Clinton'ın alternatifi bol
ABD seçimlerinin ardından Obama'nın 2 ay sonra göreve gelecek yeni kabinesi için adayların isimleri konuşulmaya başlandı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın seçimleri kazanmasının ardından, kabine değişikliğine 2 ay zaman olmasına karşın yeni kabinedeki isimler şimdiden tartışılıyor. Hillary  Clinton’dan boşalacak Dışişleri Bakanlığı koltuğu için en popüler aday ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice. Ancak Rice, Libya’nın Bingazi kentindeki ABD konsolosluğuna saldırı sonrasındaki açıklamaları nedeniyle Kongre’deki Cumhuriyetçilerin hedefinde. Adı geçen diğer bir isim ise deneyimli Demokrat senatör John Kerry. Kerry'nin kendisi de bu göreve istekli görünüyor. Ancak Demokrat Parti için önümüzdeki dönemde reformları hayata geçirme konusunda Kongre’deki herbir üyenin oyu değerli olacak. Bu noktada, Obama’nın Kerry’yi kabinesine alması halinde, Senato’da Kerry’den boşalan koltuğu Cumhuriyetçiler kapabilir. Adaylardan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon’ın fazla tanınmaması kendisi için dezanavantaj. Dışişleri için adı geçen diğer isimler, eski Dışişleri Bakanı Colin Powell, ABD’nin eski Pekin büyükelçisi Jon Huntsman ve eski Cumhuriyetçi senatör Chuck Hagel. Savunma Bakanlığı için popüler adaylar ise Kerry’nin yanı sıra, eski Savunma Bakanlığı Müsteşarı Michele Flournoy ve şu anki Savunma Bakan Yardımcısı Ashton Carter var. Savunma Bakanı Leon Panetta’nın da bir süre daha görevi sürdürebileceği ama çok da kalıcı olmak istemediği yorumları yapılıyor. İstifa eden CIA Başkanı David Petraeus’un öne çıkan isim ise Obama’nın terörle mücadele baş danışmanı John Brennan.
Obama’nın yeni kabinesi için adı geçenlerin genellikle yakın çevresindeki isimler olması bazı çevrelerde eleştiriliyor. {WASHINGTON/AA}