CNN: Obama, Esad gitmeden IŞİD'i yenemeyeceğini anladı

CNN: Obama, Esad gitmeden IŞİD'i yenemeyeceğini anladı
CNN: Obama, Esad gitmeden IŞİD'i yenemeyeceğini anladı
CNN televizyonu, Başkan Obama'nın Suriye politikasını değiştirmeye hazırlandığını iddia etti. Yetkililer Türkiye ve diğer ülkelerin ısrarıyla Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın gitmesinin planın bir parçası haline gelebileceğini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, ağustos ayında IŞİD’e karşı henüz bir stratejileri olmadığını söylemişti. Beyaz Saray daha sonra örgüte karşı mücadelede önceliklerinin Irak’ı kurtarmak olduğunu açıklamıştı. Başkan Obama’nın IŞİD’e karşı koalisyon özel temsilcisi General John Allen, daha birkaç hafta önce eğit-donat programının amacının Esad’ı devirmek olmadığını özellikle vurgulamıştı. Ancak mevcut stratejinin "yetersiz kaldığı" konuşuluyor. 

CNN'e göre Başkan Obama, “Esad devrilmeden IŞİD’in yenilemeyebileceğini anladıktan sonra” ulusal güvenlik ekibinden Suriye politikasını tekrar değerlendirmesini istedi. CNN, Türkiye sınırına uçuşa yasak bölge kurulması ve Pentagon’un eğit-donat programının hızlandırılmasının masadaki seçeneklerden bazıları olduğunu öne sürdü.

Milliyet'in haberine göre, CNN’in deneyimli diplomasi muhabiri Elise Labott’a konuşan üst düzey yetkililer son bir hafta içinde bu konuda dört ayrı toplantı yaptıklarını, oturumlardan birini bizzat Başkan Obama’nın yönettiğini söyledi. İsmini açıklamayan bir yetkili “Başkan Suriye ve IŞİD stratejilerimizin nasıl uyuştuğunu incelememizi istedi” dedi. Yetkili IŞİD’i gerçekten yenmek için örgütü "sadece Irak’ta değil Suriye’de de yenilgiye uğratmaya ihtiyaç olduğu gerçeğinin" anlaşıldığını ifade etti.

'ILIMLI MUHALEFETİ DESTEKLEMENİN İŞE YARAMAYACAĞI ORTADA'

Bir başka yetkili, Özgür Suriye Ordusu, bir yandan Esad bir yandan El Nusra gibi radikal gruplarla mücadele ederken “önce Irak” stratejisinin makul olmadığını söyledi. Yetkili “İdeal bir dünyada IŞİD’i önce Irak’tan çıkarıp sonra rotayı Suriye’ye çeviririz. Ancak ılımlı muhalefet ezilirse ve IŞİD hâlâ oradaysa bu pek yardımcı olmaz” dedi. Bir başka yetkili de “Esad’ın devrileceğini umarak ılımlı muhalefeti desteklemenin işe yaramayacağı bir süredir ortada” yorumunu yaptı.

'TÜRKİYE ETKİLİ OLDU'

CNN’e göre Başkan Obama’nın Suriye stratejisini gözden geçirmesinde Türkiye ve diğer Körfez ülkelerinin, Washington’un Esad’dan kurtulmak konusundaki kararsızlığından rahatsız olması da etkili oldu. CNN’e konuşan üst düzey bir yetkili “Daha güçlü bir değerlendirme yapma kararında koalisyon ortaklarından Suriye stratejisine ikna olmadıklarını duymamız etkili oldu” dedi. Diplomatlar, Dışişleri Bakanı John Kerry’nin son aylarda Suudi Arabistan, Türkiye, Rusya ve BAE ile "Esad’ı ve yakın çevresini iktidardan diplomatik yollarla uzaklaştıracak ancak rejimi ve kurumların büyük bölümünü koruyacak bir formülle ilgili görüştüğünü" söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes ise günlük basın toplantısında “Suriye politikamızla ilgili resmi bir strateji değerlendirmesi yok” diyerek haberleri yalanladı. Rhodes Başkan Obama’nın Suriye’deki hedeflerle ilgili zor sorular sorulmasını istediğini ve mevcut strateji ile ilgili düzenli olarak değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi.

'ESAD'I DEVİRME PLANINI GÖRELİM'

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ed Royce, CNN’de katıldığı bir programda Obama yönetiminin yeni bir stratejiyi değerlendirdiğini doğrulayarak bunu Türkiye ve Körfez ülkelerinin talep ettiğini öne sürdü. Royce Türkiye’nin ABD’ye “IŞİD’e karşı asker gönderebiliriz ama önce Esad’ı devirme planını görelim” dediğini iddia etti. Royce, "Türkiye’nin Esad’ın gitmesi halinde Suriye’nin tekrar birleşeceğini ve bu sayede IŞİD’in daha kolay yenileceğini hatırlattığını" ifade etti. Körfez ülkelerinin de benzer mesajlar verdiğini ekledi.