CNN önünde "vuvuzela" ile "darbe" protestosu
CNN önünde "vuvuzela" ile "darbe" protestosuCNN önünde "vuvuzela" ile "darbe" protestosu
ABD'de yaşayan askeri darbe karşıtı Mısırlılar, New York'ta CNN binası önünde protesto gösterisi düzenledi.

ABD 'de yaşayan Mısır asıllı bir grup, CNN binası önünde darbe karşıtı gösteri düzenledi.

"New York darbeye direniyor" adı verilen protesto, CNN'in bulunduğu Manhattan'daki Time Warner İş Merkezi önünde gerçekleşti. "Darbe anayasasına hayır" sloganıyla toplanan göstericiler, Mısır'dan taraflı yayın yaptıklarını ileri sürdükleri CNN'in de aralarında bulunduğu bazı medya kuruluşlarını protesto etti. Darbe ve Sisi karşıtı pankartlar taşıyan grup, "Mursi serbest bırakılmalı" diye sloganlar attı. Kadın ve çocukların çoğunlukta olduğu göstericilere yoldan geçen Amerikalılar da zaman zaman destek verdi. Eylem sırasında bazı araç sürücülerinin Rabia işareti ve korna çalarak protestoya destek verdikleri gözlendi. Bazı Amerikalılar da eylemcilere tepki gösterdi.

Bir göstericinin beraberinde getirdiği Güney Afrika'da oynanan dünya kupası sırasında ünlü olan vuvuzelayı çaldığı eylemde, Mısır'da işlenen askeri suçlara son verilmesi istendi. Protesto, danslar eşliğinde gerçekleşti. Muhammed Mursi'nin, ülkenin ilk sivil cumhurbaşkanı olduğu ifade edilen gösteride, Sisi ve yönetiminin demokrasinin işleyebilmesi için bir an önce gitmesi gerektiğinin altı çizildi.

Polisin herhangi bir güvenlik önlemi almadığı gösteri sırasında plakası "R4BIA4" olan araç protestoculardan yoğun ilgi gördü. Eylemciler, 58. Cadde üzerine park edilen araç önünde Rabia işareti yaparak fotoğraf çektirdi.

Yaklaşık 3 saat süren eylem olaysız sona erdi. 

AA