Cockburn: Esad'la ateşkes cihatçı şiddeti durdurabilir

Cockburn: Esad'la ateşkes cihatçı şiddeti durdurabilir
Cockburn: Esad'la ateşkes cihatçı şiddeti durdurabilir

Cockburn'a göre, ABD, İngiltere ve Fransa Beşar Esad'ı devirmeyeceklerini, Esad da tüm Suriye'ye hakim olamayacağını kabul etmeli...

Paris'teki Charlie Hebdo katliamının ardından cihatçı terör bir kez daha batı basınının gündeminde. Paris'teki katliamla Suriye ve Irak'ta yaşananlar arasında ilişki kuran ünlü İngiliz gazeteci Patrick Cockburn, "Paris, Şam ve Bağdat Sünni cihatçılığa karşı bir araya gelebilir" diye yazdı.

RADİKAL – İngiltere’nin önemli gazetelerinden Independent’ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn, bugünkü yazısında Paris'te yaşanan saldırı ile Ortadoğu'daki gelişmeler arasında bağ kurdu.

BBC Türkçe servisinin Independent gazetesinden aktardığına göre Cockburn, " Avrupa 'yı da etkilemeye başlayan radikal İslamcı şiddet sorununun çözümü için cihatçı akımların beslendiği Suriye ve Irak'taki iç savaşın durdurulması gerektiğini" yazdı.

Cockbun bunun için Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'la muhalifler arasında bir ateşkese varılmasını önerdi ve "Paris, Şam ve Bağdat Sünni cihatçılığa karşı bir araya gelebilir" dedi.

Cockburn'ün yorumları özetle şöyle:

"Şu an dördüncü yılında olan Irak-Suriye iç savaşının kıvılcımlarının, Batı Avrupa'ya patlayıcı bir şiddeti yaymayacağını düşünmek kabahatli bir şekilde naiflikti."

"IŞİD için savaşmak üzere Suriye ve Irak'a zorlu bir yolculuk yapan binlerce genç Sünni Müslümanın bir bölümünün daha sonrasında, evlerinde, İslam karşıtı olarak gördükleri hedeflere saldırarak dini inançlarının tanıtımını yapmayı seçecek olmaları her zaman muhtemeldi."


'PARİS, ŞAM, BAĞDAT CİHATÇILIĞA KARŞI BİR ARAYA GELEBİLİR'
Cockburn bu yorumundan sonra El Kaide tipi örgütlerin dünyada ne kadar yayıldığının ölçümü için geçen hafta içinde farklı ülkelerde yaşanan intihar saldırılarına göz atmayı öneriyor.

Yazarın hatırlattığı saldırılar şunlar:

"Çarşamba günü, Yemen'in başkenti Sana'da bir minibüsle yapılan intihar saldırısında 33 askeri öğrencinin öldürülmesi. Salı günü Irak'ta, Bağdat'ın kuzey doğusundaki Anbar Eyaleti'ndeki intihar saldırısında 23 Irak askeri ve hükümet yanlısı Sünni aşiret mensubunun öldürülmesi. Pazartesi günü Irak-Suudi Arabistan sınırında bir Suudi güvenlik yetkilisinin de aralarında bulunduğu kişilerin öldürülmesi. 30 Aralık'ta Libya'daki Tobruk'ta hükümet binası önünde intihar saldırısı gerçekleştirilmesi."

Cockburn bu hatırlatmanın ardından şu yorumunu yapıyor: "Paris katliamını kim yapmış olursa olsun, bu büyüyen şiddet denizinde, Batı devletlerinin de etkilenmemesi şaşırtıcı olurdu."

Yazar, gerçek çözümün Ortadoğu'da radikal İslamcılığın yayılmasını önlemek olduğunu kanısında:

"Charlie Hebdo katliamının sorumlularının yakalanmaları ve cezalandırılmaları inançlarının merkezi vasfı şehitlik olan insanları caydırmayacak, ama Suriye'deki savaşı bitirmek veya hatta sadece şiddetini azaltmak şiddet dolu cihatçılığın içinde büyüyüp geliştiği suları kurutmaya başlatabilir."

Cockburn savaşın şiddetinin azaltılması için ABD , İngiltere, Fransa ve müttefiklerinin Beşar Esad'ı devirmeyeceklerini kabul etmelerinin, Esad'ın da tüm Suriye'yi kazanmayacağını kabul etmesinin gerektiğini söylüyor.

Cihatçı olmayan gruplarla Suriye yönetimi arasında ateşkesler imzalanması gerektiğini belirten Cockburn, "Şam, Bağdat ve Paris hükümetleri Sünni cihatçılığa karşı birleşebilir" diye yazıyor.

'Charlie Hebdo'ya ne kadar ihtiyacımız olduğunu geç fark ettik'


Hollande: Saldırıya cevabımızı adalet önünde vereceğiz


  http://www.radikal.com.tr/126752112675212

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Fransa'daki 12 gazetecinin öldürülmesi hem ab abd ve bazı İslam ülkelerine ibret olmalıdır . - okkes cavus

  yıllardır Afganistan'da ırakta Libya'da ve bazı İslam ülkelerinde örgütlenen şeriatçı İslam örgütleri, bazı İslam ülkelerinden büyük destekler alarak büyüdüler. bunun yanında başta ABD İSRAİL olmak üzere bazı ab ülkelerde bu örgütlere olanak sağladılar. amaçları orta doğuda kullanmaktı. ve tepe tepe kullandılar İslam ülkelerinde. el kaide ve diğer işit gibi çok katmanlı örgütler milyondan fazla insanı öldürdüler .ve milyonlarca insanı yerinden yurdundan ettiler. ve insanlık dışı vahşetlerle tecavüz yağma her türlü onursuzluğu İslam ülkelerine yaparlarken, vede sur iyede anlatmaya yürek dayanmaz çirkinlikler ve katliamlar yaptılar. Şen gali rojovayı kobaniyi kana buladılar. saymakla bitmez vahşetler yaptılar. bu kadar insanlık dışı olaylara ABD İsrail ve ab oldukça duyarsız kaldı ve göz yumdular. halbuki bu akrep herkesi sokacak kadar tehlikeli idi .hatta yarın İslam ülkelerini de sokacaktır. bundan kimsenin şüphesi olmasın. yardım eden İslam ülkelerinde sokacak. ben son günlerde Türkiye'de ki olaylarında işit parmağı olduğuna inananlardanım bu örgütlerin tamamen ortadan kaldırılması için. bütün dünya devletleri bu konuda birleşmeli bu kara tehlikeyi bertaraf etmelidir. bu tehlike tüm ülkeler için zaman zaman tehlike yaratacaktır....özellikle İslam ülkeleri...bu tehlikeden kurtulmalıdır .......

  Sapla samanı - utkuefe

  karıştırmış. Kötü katile karşı iyi katil ile işbirliği mi? Daha dün Hollande 2013'de Esat rejimini vurmadığına pişman olduğunu söyledi.