Cockburn: Kürtlerle çatışma IŞİD'in menfaatine olabilir

Cockburn: Kürtlerle çatışma IŞİD'in menfaatine olabilir
Cockburn: Kürtlerle çatışma IŞİD'in menfaatine olabilir
İngiliz Independent gazetesinin tecrübeli Ortadoğu yazarı Patrick Cockburn, Türkiyr'nin IŞİD ve PKK operasyonlarını analiz ettiği yazısında, 'Türk hükümetinin PKK'ya saldırıları -örgütün Suriye kolu olan PYD'nin, IŞİD'in en etkili düşmanı olduğu göz önünde bulundurulursa- IŞİD'in menfaatine olabilir' ifadesini kullandı.

RADİKAL - İngiliz Independent gazetesinin tecrübeli Ortadoğu yazarı Patrick Cockburn, Türkiye'nin IŞİD ve PKK 'ya karşı düzenlediği operasyonları değerlendirdi. Cockburn, yazısına, Türkiye'nin yeni "terörle mücadele atağının" şu ana kadar temel olarak Suriye'deki IŞİD'dense Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine yönelik olduğunu belirterek başlıyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, yazıda IŞİD ve PKK'ya yönelik saldırıların sayısına dikkat çekiliyor: "Operasyonların ilk iki gününde Suriye'ye sadece birkaç uçak gönderilmişken, yaklaşık 400 PKK hedefini vurmak üzere 185 saldırı yapıldı."

Ancak Cockburn'e göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın asıl hedefinde PKK değil, Haziran ayındaki seçimlerde AKP 'nin oylarının düşmesine neden olan HDP var: "Eğer HDP itibarsızlaştırılır ya da oylarının yüzde 10 barajının altında kalması sağlanırsa, Erdoğan parlamentoda istediği çoğunluğu yeniden kazanabilir."

Cockburn: ABD Ortadoğu'da Irak'tan bu yana en büyük hatasını mı yapıyor?

'BU DURUM NATO'YU RAHATSIZ ETMİYOR'

Cockburn, Türkiye'de yaşanan durumla 1900 yılında İngiltere'de yapılmış "haki seçim" arasında parallellik kuruyor. Söz konusu seçim Boer Savaşı sırasında yapılmış ve "Muhafazakarlar, Liberalleri vatansever olmamakla suçlayarak" seçimi kazanmıştı. Erdoğan'ın da aynı şekilde HDP'yi "şeytanlaştırarak" seçimi kazanmayı ümit edebileceğini belirten Cockburn, yazısına şöyle devam ediyor:

"Türkiye'nin IŞİD'e karşı savaşa katılımının Suriye'de nasıl bir etkisi olursa olsun, bu durum asıl olarak Türk- Kürt iç savaşını yeniden ateşledi. Bu NATO'yu şu an için, en azından Türkiye IŞİD'e karşı mücadele verdiği sürece, rahatsız etmiyor gibi görünüyor."

YPG Sarrin kasabasını ele geçirdi

'SADECE BOMBARDIMANLA YENEMEZLER'

Deneyimli gazeteci şu ana kadar 'havlamamış tek köpeğin' IŞİD olduğunu belirtiyor ve örgütün Suruç'ta 32 kişinin öldürüldüğü saldırıyı hala üstlenmediğine, kendisine yönelik saldırılara da karşılık vermediğine dikkat çekiyor. Yazı şu satırlarla devam ediyor:

"Türk hükümetinin PKK'ya saldırıları -örgütün Suriye kolu olan PYD'nin, IŞİD'in en etkili düşmanı olduğu göz önünde bulundurulursa- IŞİD'in menfaatine olabilir. Türkiye'nin hava üslerini açmasının Suriye için 'oyun değiştirici' bir faktör olduğunu söyleyen ABD'li yetkililer, hayal görüyor olabilir. ABD'nin IŞİD'le mücadelede tamamen hava operasyonlarına bağımlı olması, bir sorun. Sadece bombardımanla IŞİD'i yenemezler."

Stoltenberg: Türkiye NATO'dan somut askeri yardım talebinde bulunmadı

New York Times: ABD, Esad planından sessizce vazgeçti

Independent: Şii milisler nükleer anlaşma sonrası IŞİD'le mücadelede daha umutlu