Cockburn: Türkiye, Pakistan'a benzer rol oynadı

Cockburn: Türkiye, Pakistan'a benzer rol oynadı
Cockburn: Türkiye, Pakistan'a benzer rol oynadı
Independent gazetesinin tecrübeli Ortadoğu yazarı Patrick Cockburn, Suruç katliamı analizinde, 'Türkiye birçok yönden IŞİD ve Nusra Cephesi için güvenli bir sığınak oldu, Afganistan'daki Taliban militanlarını destekleyen ve onlara güvenli bir bölge sunan Pakistan'a benzer bir rol oynadı' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Independent gazetesinin tecrübeli Ortadoğu yazarı Patrick Cockburn, Suruç saldırısını analiz etti. Cockburn, "Yanlış taktik seçen Türkiye giderek Suriye'deki şiddetin içine çekilecek" yorumunda bulundu. Patrick Cockburn yazısına, "Suruç saldırısının, Türkiye'de siyasi gündemi giderek artan oranda ülkenin Suriye savaşına dahil olmasının belirlediği" tespiti ile başlıyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Independent yazarı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun saldırı sonrası yaptığı "İlk işaretler IŞİD'i gösteriyor" açıklamasını da önemli bulduğunu belirtiyor ve Türkiyeli yetkililerin daha önce bu tip saldırılardan Suriye hükümetini sorumlu tuttuğunu hatırlatıyor. MİT ile IŞİD ve El Kaide'nin Suriye'deki kolu olan Nusra Cephesi arasındaki ilişkinin Türkiye içinde ve dışında tartışıldığını belirtiyor Cockburn.

ABD'den IŞİD açıklaması: Türkiye elinden geleni yapıyor

'TÜRKİYE IŞİD VE NUSRA İÇİN SIĞINAK OLDU'

Cockburn'ün yazısından bazı satırlar şöyle:

"550 mil (937 kilometre) uzunluğundaki Türkiye sınırından gidip gelmelerin, 2011 yılından bu yana Suriye'deki cihatçı hareketlerin büyümesinde hayati rol oynadığına şüphe yok. Suriye'ye akın eden binlerce yabancı gönüllünün hemen hemen tamamı bu ülkeye Türkiye üzerinden gitti. Türkçe ya da Arapça bilmeyenler bile sınırı geçmekte fazla zorlanmadı."

"Türkiye birçok yönden IŞİD ve Nusra Cephesi için güvenli bir sığınak oldu. Afganistan'daki Taliban militanlarını destekleyen ve onlara güvenli bir bölge sunan Pakistan'a benzer bir rol oynadı. Türk liderler ise bunu şiddetle reddediyor ve bu kadar uzun bir sınırı kontrol etmenin imkansız olduğunu söylüyor."

Times: Suruç'taki intihar saldırısı Erdoğan için uyarı olmalı

'NUSRA SALDIRISININ TÜRKİYE'DEN YÜRÜTÜLDÜĞÜ SÖYLENİYOR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın IŞİD'lileri "teröristler" olarak nitelendirdiğini, ancak Suriye hükümetinin ve PYD'nin de bu örgüt kadar kötü olduğunu söylediğini hatırlatıyor Cockburn ve Suriyeli cihatçıların son taarruzuna değiniyor:

"Nusra Cephesi'nin önderliğindeki taarruzun, Türkiye'deki operasyon merkezlerinden yürütüldüğü; Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar arasındaki yakınlaşmanın sonucu olduğu iddia ediliyor. Sürekli ılımlı Suriyeli muhaliflere desteğini dile getiren ABD'nin eski Şam Büyükelçisi Robert Ford da bu yıl, birbirlerinden fazla farkı olmayan IŞİD ve Nusra Cephesi'nin silahlı muhaliflere hakim olduğunu söylemişti.

IŞİD kurulduğundan beri Türkiye'ye saldırıyor

'IŞİD'E YARDIMCI OLABİLİR'

"Türkiye, Suruç'daki bombalı saldırıdan sonra ne yapacak?" diye soran Cockburn, sorusunu şöyle yanıtlıyor:

"(Türkiye) güçlerini, uzun süredir hedefi olan bir 'tampon bölge' oluşturmak için sınır ötesine, Suriye'ye taşıyabilir. Ancak bu bölge büyük oranda Kürt toprakları içinde yer alacaktır. Hatta söz konusu bu bölge Kürtlere savaşan IŞİD'e yardımcı bile olabilir."

Ankara'nın Suriye ile güney sınırının Kürtlerce kontrol edilmesinden rahatsız olduğunu vurgulayan Cockburn, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bunun "siyasi bedelini ödediğini" söylüyor. AKP 'nin 7 Haziran'daki genel seçimde Meclis'teki çoğunluğunu kaybetmesine temelde neden olarak, muhafazakar Kürtlerin partiyi terk etmesini gösteriyor.

'Diyarbakır ve Suruç bombacıları Tel Abyad'da birlikte savaştı'

'TÜRKİYE'NİN SURİYE POLİTİKASI ÇÖKTÜ'

Cockburn yazısını şöyle noktalıyor:

"Türkiye'nin Suriye politikasının çöktüğüne şüphe yok. Çünkü (Suriye Devlet Başkanı) Esad hala iktidarda ve Kürtler önemli bir toprak parçasını kontrol ediyor. Bu arada şiddet de merhametsizce Türkiye içine yayılıyor."

'O kimlik IŞİD'den Türkiye'ye mesaj'