'Coco Chanel Nazi ajanıydı'

'Coco Chanel Nazi ajanıydı'
'Coco Chanel Nazi ajanıydı'
Amerikalı gazeteci Hal Vaughn yeni kitabında, ünlü modacı Coco Chanel'in Nazi ajanı olduğunu iddia etti

Chanel markasının yaratıcısı Fransız modacının, Naziler’in Paris işgalinde birçok Alman subayla ilişki yaşadığı biliniyordu. Chanel’in Almanlar için casusluk yaptığı da ortaya çıktı

Yarattığı Chanel markasıyla modaya adını altın harflerle yazdıran ve Time dergisi tarafından yüz yılın en önemli 100 insanı arasında gösterilen Fransız modacı Coco Chanel’in Nazi ajanı olduğu iddia edildi. Gerçek adı Gabrielle Bonheur Chanel olan Fransız’ın, Nazi ideolojisinin mimarları Hitler ve Göbbels tarafından rejime katkılarından dolayı ödüllendirilen Alman ajanı Baron Hans Gunther von Dincklage ile aşk yaşadığını belirten Amerikalı gazeteci Hal Vaughn, 'Düşmanla yatmak: Coco Chanel’in Gizli Savaşı'adını verdiği kitabında Chanel’in de sevgilisinin fikirlerini paylaştığını yazdı.

Kitaba göre Yahudiler’den ve Komünizm’den ölesiye nefret eden Chanel, Alman dış politikasına ve Hitler’e hayranlık duyuyordu. Bu nedenle sevgilisinden gelen ajanlık teklifini de tereddüt etmeden kabul etti.

KOD ADI: WESTMİNSTER


Chanel, Alman gizli servisine Abwehr kentinde hizmet veriyordu ve kayıtlara da 'Ajan F-7124'olarak girmişti. Coco Chanel’in kod adı ise 'Westminster'di. Baron Dincklage, Chanel’in tek Nazi sevgilisi de değildi. Fransa ’nın Naziler tarafından işgal edilmesi sonrasında Paris’teki Ritz Oteli’nde konaklamaya devam eden Chanel, burada birçok Alman Nazi subayı ile tanıştı ve birçoğuyla da ilişkisi oldu.

Chanel’in imparatorluğunun büyümesinde ülkedeki Yahudi mallarına el konulduktan sonra bu fırsatı çok etkin şekilde değerlendirmesi de etkili oldu. Chanel’in Yahudi karşıtlığı Naziler’in de sempatisini kazanmasını sağladı. (habertürk)