'Çok bilmiş' bir Sarkozy

'Çok bilmiş' bir Sarkozy
'Çok bilmiş' bir Sarkozy
Türkiye'de 'sevilmeyen' Sarkozy'nin ülkesinde de popüler olduğu söylenemez. Fransa liderinin portresi bunun nedenlerini ortaya koyuyor.
Haber: ÇAĞIL M. KASAPOĞLU / Arşivi

Ermeni soykırımı iddialarını reddetmeye ceza öngören yasa tasarısının Fransa Meclisi’nden geçmesi ile Türkiye ’de eleştiri oklarının hedefine yerleşen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, aristokrat kökenlerinin açtığı siyaset yolunda hırsının da yardımıyla büyük bir süratle ilerledi. Hukuk eğitimi ile halka yakın olmaya çalışsa da sert siyasi dili onu halktan uzaklaştırdı, hatta ‘bilmişliği’ nedeniyle birçok çevrede alay konusu oldu. Çalkantılı siyaset hayatı özel yaşamına da yansıyan Sarkozy üç kez evlendi ve görünüşe bakılırsa saadeti Fransız şarkıcı Carla Bruni’de buldu. Gelecek yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde koltuğunu kaptırmak istemeyen Sarkozy’nin inişli çıkışlı hayatında belki de onu hiç yalnız bırakmayan tek arkadaşı ‘hırsıydı.’ 

Genç yaşta siyasetçi 
Henüz 23 yaşındayken, Neuilly-sur-Seine Belediyesi’nin konseyine sağcı Neo-Gaullist Parti ’den (RPR) danışman olarak katıldı. 28 yaşında ise belediye başkanı oldu. 1993’te Bütçeden Sorumlu Bakan olarak girdiği hükümette dönemin Başbakanı Edouard Balladur’un da sözcülüğünü yaptı. 1995 seçimlerinde beklenenin aksine Jacques Chirac’a sırtını dönüp Balladur’u destekledi, ancak Balladur ile birlikte kendini hükümet dışında buldu. Sağcı RPR partisinin başkanı olarak büyük oy kaybedince liderlik hevesini erteledi.

Chirac diriltti
Sarkozy’nin siyasi hayatı bitti denirken 2002’de Cumhurbaşkanı Jac ques Chirac’ın desteği geldi. 2004’te Halk Hareketi Birliği’nin (UMP) başkanı Alain Juppe istifa edince Sarkozy, gözünü diktiği parti liderliğine ulaştı. 6 Mayıs 2007’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Fransa’nın 6’ncı Cumhurbaşkanı oldu.

Evlilik cüzdanı kabarık
Nicolas Sarkozy’nin özel hayatı da çalkantılı. İlk evliliğini 1982’de Marie-Dominique Culioli ile yapan Sarkozy’nin bu evlilikten iki oğlu oldu. Pierre, Mosey adıyla DJ’lik yapıyor. UMP üyesi, Jean ise babasının izinden gidiyor. Sarkozy, 1989’a kadar gizli görüştüğü Cecilia Ciganer-Albeniz ile 1996’da evlendi, bir çocukları oldu. Sarkozy, son evliliğini 2008’de Fransız şarkıcı Carla Bruni ile yaptı. Boy farkları espri konusu olan çiftin Giulia isimli 2 aylık bir kızları var.Baba kaçtı, destek dededen geldi
Sarkozy, 28 Ocak 1955’te Paris’te doğdu. Babası Macar göçmeni, annesi Yunan Yahudi kökenli. Osmanlılara karşı savaşan büyükdedesi aristokratlığa yakın bir mertebeden ödüllendirildi. Babası evden ayrılıp yardımı kesince Sarkozy dedesinin yanına taşındı.

Askerlikte ‘temizlikçi’ oldu
1968 öğrenci hareketinin başladığı Universite Paris X.’de hukuk eğitimi aldı. Askerliğini Hava Kuvvetleri’nde ‘temizlik görevlisi’ olarak yaptı. Saygın siyaset okulu Sciences Po’dan yetersiz İngilizcesi nedeniyle mezun olamadı.