Corbyn'in ulusal marşı söylememesi tartışma yarattı

Corbyn'in ulusal marşı söylememesi tartışma yarattı
Corbyn'in ulusal marşı söylememesi tartışma yarattı
İşçi Partisi'nin yeni lideri Jeremy Corbyn'in Britanya Hava Muharebesi'nin 75'inci yıldönümü için yapılan törende ulusal marşı söylememesi tartışma yarattı.

RADİKAL – İngiltere basını, muhalefetteki İşçi Partisi'nin liderliğine seçilen sosyalist Jeremy Corbyn'in dün gerçekleştirilen bir törende İngiltere ulusal marşını söylememesine geniş yer ayırdı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, kraliyet karşıtı cumhuriyetçi ve pasifist görüşleriyle tanınan Corbyn, İkinci Dünya Savaşı'ndaki dönüm noktalarından Britanya Hava Muharebesi'nin 75. yıldönümü için yapılan törende herkes "Tanrı kraliçeyi korusun" adlı ulusal marşı söylerken eşlik etmedi. Times gazetesi, Corbyn'in bu tutumu nedeniyle savaş gazileri, eski komutanlar ve siyasetçilerden yoğun eleştiri aldığını söylüyor. Gazete , Britanya Hava Muharebesi sırasında filo komutanlığı yapan 95 yaşındaki Tom Neil'in "Bu ne kadar geri kafalı ve dar görüşlü olduğunu gösterdi" diyor.

Cameron'ın Corbyn tepkisine Rus Büyükelçiliği'nden esprili yorum

'SAYGIYLA DİNLEDİ'

Corbyn'in sözcüsü ise İşçi Partisi liderinin marş okunurken "sessizce ve saygıyla" dinlediğini açıkladı ve “Jeremy, bugünkü etkinliğe Britanya için savaşan insanlara saygısını göstermek için katıldı. Daha önce açıkladığı gibi, Britanya Hava Muharebesi’nde savaşanlara hepimiz büyük şükran borçluyuz” ifadesini kullandı.

Cameron: İşçi Partisi ulusal güvenliğimiz için tehdit oluşturuyor

İşçi Partisi'ne 'sol' başkan!