Corriere: İngiltere'ye karşılığını veririz

Corriere: İngiltere'ye karşılığını veririz
Corriere: İngiltere'ye karşılığını veririz

Ekvador Ankara Büyükelçisi Augusto Saa Corriere

Ekvador'un Ankara Büyükelçisi Augusto Saa Corriere, Assange kriziyle ilgili 'İngiltere, Viyana sözleşmesine uymakla yükümlü. Ekvador'un egemenliğini hiçe sayarsa, karşılığını veririz' dedi

Güney Amerika ülkelerinden Ekvador'un Ankara Büyükelçisi Augusto Saa Corriere, Assange kriziyle ilgili 'İngiltere, Ekvador'un egemenliğini hiçe sayarsa, karşılığını veririz' açıklamasında bulundu.

Corriere, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'ne sığınması sonrasında patlak veren krize yönelik yaptığı değerlendirmede Ekvador'da 65 bin sığınmacının yaşadığını ve hiçbirinin ülkesine iade edilmediğini açıkladı.

Büyükelçi, Assange'ın siyasi sığınma talebinin de ülkesi tarafından uzunca bir süre araştırılarak değerlendirildiğini ve akabinde karar verildiğini belirterek, "Assange'a yöneltilen suçlamalara temkinli yaklaşıyoruz. Asıl nedenin Wikileaks'in kurucusu olmasıyla ilgili olduğunu düşünüyoruz" dedi.

'LONDRA SAYGI DUYMAK ZORUNDA'
İngiltere'nin Ekvador'u, Londra'daki büyükelçiliğine girmekle tehdit etmesinin uluslararası yasalara karşı gelme anlamına geldiğini dile getiren Corriere, "Herşeyden önce İngiltere, Ekvador Büyükelçiliği'ne girerse büyük bir diplomatik krize neden olur. Bir ülkenin büyükelçiliğine zorla girmek egemenliğini tehdit etmektir. İngiltere 1961'de kabul edilen Viyana sözleşmesine uymakla yükümlü" şeklinde konuştu.

Corriere, Assange'ın Ekvador'dan siyasi sığınma talep etmesinin tüm uluslararası anlaşma ve sözleşmelere uygun olduğuna dikkati çekti.
Ortada hiçbir hukuki engel olmamasına karşın İngiltere'nin Ekvador Büyükelçiliği'ne zorla girmesi durumunda tutumlarının sert olacağını ifade eden Corriere, "Şayet İngiltere, Ekvador'un egemenliğini hiçe sayarsa, karşılığını veririz" dedi.

Bu süreçte Latin Amerika Ülkeleri Birliği'nden (UNASUR) büyük destek gördüklerini de dile getiren Corriere, tüm Latin Amerika'nın durumu kınadığını belirtti.

İNGİLTERE'DEN YENİDEN GÖRÜŞELİM MEKTUBU
İngiliz hükümeti ise Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne gönderdiği mektupla, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange ile ilgili görüşmelerin yeniden başlamasını istedi.

Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa da yaptığı açıklamada, "İngiltere Assange'a sağlıklı bir çıkış sağlarsa, bu sorun yarın çözülür, aksi halde bu konu aylarca hatta yıllarca sürebilir" dedi.

Konunun bugün Güney Amerika Dışişleri Bakanları tarafından ele alınması bekleniyor.

NEDEN EKVADOR?
İngiltere'de yaklaşık iki yıldır bulunan ve iki kadına tecavüz ettiği iddiasıyla İsveç'e iade kararı onanan 41 yaşındaki Assange'ın, Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınması, neden bu ülkeyi tercih ettiği sorusunu akıllara getirmişti.

Güney Amerika'da yaklaşık 15 milyon kişinin yaşadığı Ekvador'un, eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Kintto Lucas 2010 yılının Kasım ayında Assange'la konuşarak, ülkesine isterse sığınabileceğini söylemişti. Ancak Cumhurbaşkanı Rafael Correa ile Dışişleri Bakanı Ricardo Patino, Lucas'ın 'kendi adına konuştuğunu' söyleyerek, sözlerine destek vermemişti.

İngiltere'de bulunduğu süre içerisinde Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği ile yakın ilişki ve irtibat içinde olduğu basına yansıyan Assange, Nisan ayında Cumhurbaşkanı Correa ile bir röportaj yaptı. Julian Assange 'Russia Today' kanalındaki programı çerçevesinde Correa ile konuşurken; Correa, sık sık Wikileaks'i ve Assange'ı övdü.

Wikileaks'in yayımladığı gizli belge ve yazışmaları, ülkesinin istikrarına zarar verdiği için eleştiren Ekvador Cumhurbaşkanı Correa'nın daha sonra bu fikrini ve Wikileaks'e yönelik tavrını değiştirdiği gözlendi.

EKVADOR- ABD İLİŞKİLERİ
Geçen yıl Nisan ayında ise Ekvador ülkede bulunan ABD Büyükelçisi Heather Hodges'u, sınır dışı etti. Hodges'un, Wikileaks'e sızan bir yazışmada, ulusal polis kurumunun başına getirilen bir memurun daha önce yolsuzluğa karıştığından Correa'nın haberi olduğunu iddia ettiği ortaya çıkmıştı.

Washington da bunun üzerine, Ekvador Büyükelçisi'ni sınır dışı etmişti. ABD ile Ekvador arasındaki diplomatik ilişkiler geçen yıldan bu yana yeniden oluşturulmaya çalışılırken, iki ülke arasındaki ticari anlaşmanın gelecek yıl Ocak ayında yenilenmesi bekleniyor.

Özellikle Batı basını geçen bir yıl içinde, Ekvador hükümetinin ve Cumhurbaşkanı Correa'nın 'ülkesindeki özel sektör basınına uyguladığı baskıyı' eleştiren makale ve haberlere sık sık yer verdi.

Rafael Correa, 2007 yılından bu yana cumhurbaşkanlığı yapıyor. 2013 yılında Ekvador'da seçimlerin yapılacağına dikkati çeken İngiliz basını, Correa'nın Assange'ın sığınma talebine onay vermesinin 'seçimlerden önce atılmış akıllı bir adım olabileceği ve ifade özgürlüğüne ilişkin kötü sicilini temizleyebileceği' yorumunu yapıyor.

Ancak Ekvador'un, ticari anlaşmayı yenileme tarihi yaklaşırken, ABD ile ilişkileri yeniden bozmayı göze alamayabileceği de kaydediliyor.(aa)