'Culani birleşmeyi teklif etti, Ahrar'uş Şam reddetti'

'Culani birleşmeyi teklif etti, Ahrar'uş Şam reddetti'
'Culani birleşmeyi teklif etti, Ahrar'uş Şam reddetti'
Nusra Cephesi lideri Ebu Muhammed Culani'nin Suriye'deki örgütlere birleşmeyi teklif ettiği, ancak aralarında Ahrar'uş Şam'ın da bulunduğu örgütlerin reddettiği öne sürüldü. İddialara göre, Culani, örgütlerin teklifi kabul etmesi durumunda Nusra Cephesi'nin adını değiştirmeye de hazırdı...

RADİKAL – El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi’nin lideri Ebu Muhammed Culani’nin, Suriye’deki örgütlere aynı çatı altında birleşme teklifi sunduğu iddia edildi. Culani’nin, birleşmenin kabul edilmesi durumunda örgütün ismini değiştirmeyi istediği belirtilirken, Ahrar’uş Şam’ın da aralarında bulunduğu örgütlerin birleşme teklifini reddettiği bildiriliyor.

Reuters’a konuşan ismini vermek istemeyen Esad karşıtı militanlar, birleşme konusunun gündeme geldiği toplantının yaklaşık 10 gün önce yapıldığını aktardı. Toplantıda Culani’nin El Kaide’yle bağlantılarını koparmayacağını vurguladığı ve Kaide lideri Ayman el-Zevahiri’ye biatının süreceğini söylediği belirtildi.

Toplantıya katılan örgütlerden bir kısmının, birleşmeyi, IŞİD’e karşı ‘daha güçlü olunacağı’, askeri desteğin artacağı ve bölgesel ile uluslararası güçler tarafından tanınmayı artıracağı gerekçesiyle desteklediği ifade edilirken, Nusra Cephesi’nin görüşmeden birleşme çıkmaması konusunda Ahrar’uş Şam’ı suçladığı bildirildi. Toplantının gergin bir ortamda geçtiği bilgiler arasında.

Hizbullah militanı: Suriye'de savaştıklarımız gerçek Müslüman değil

İKİ ÖRGÜT İDLİB'DE ÇATIŞTI

İddialara göre, bu toplantıdan birkaç gün sonra Ahrar’uş Şam ve Nusra Cephesi mensupları arasında İdlib’in Salkin ve Harem kasabalarında çatışma yaşandı. Her iki taraftan militanların hayatını kaybettiği belirtilirken, olayın ardından hızlı bir ateşkes kararı alındığı kaydedildi.

Rusya: Ahrar'uş Şam ve İslam Ordusu terör örgütüdür

İngiliz haber ajansına konuşan cihatçı kaynaklar, iki örgüt arasında ikinci bir çatışmanın ‘an meselesi’ olduğunu söylüyor. Kaynaklar, iki örgüt arasındaki ayrılığın derinleştiğini ifade ederken, Reuters’ın haberinde Nusra ile Ahrar arasındaki güven eksikliğinin çift taraflı olduğunun altı çiziliyor.

Ahrar'uş Şam'a intihar saldırısı