Culani: İran Şiiliği araç olarak kullanıyor

Culani: İran Şiiliği araç olarak kullanıyor
Culani: İran Şiiliği araç olarak kullanıyor
El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi'nin lideri Ebu Muhammed el-Culani, İran'ın Şiiliği 'eskiye dayanan Farsi emellerini gerçekleştirmek için araç olarak kullandığını' savundu.

RADİKAL - El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra'nın lideri Ebu Muhammed el-Culani, Al Jazeera'ye konuştu. İran ile ilgili  "Fars İmparatorluğunun hırsını yenilemek ve varlığını tekrar inşa etmek istiyorlar...Dolayısıyla Şiilik sadece mezhebi bir araç" diyen Culani, İran'ın Ortadoğu 'da gerçekleşen savaşlarda etkisini eski hırslarına bağladı ve şunları söyledi:

"Öncelikle İran’ın girişi ve rolü tüm bölgeyi kapsıyor. Şam ülkelerinden tutun Yemen’e ve Irak’a kadar uzanıyor. Bu bölge binlerce seneden beri Fars imparatorluğunun hedefi ve hırsı olmuştur... Bunlar Şii mezhebini sadece araç olarak kullanıyorlar. Fars İmparatorluğunun hırsını yenilemek ve varlığını tekrar inşa etmek istiyorlar.Bölgeye Fars bayrağının altında girmeleri mümkün olmadığından dolayı, Şiilik üzerinden gidiyorlar ve bu ad altında girmeye çalışıyorlar. Çok uzun ve eski yıllardan beri bu hırsın peşindeler. Nesilden nesle bu çabaları sürdürüyorlar. Dolayısıyla Şiilik sadece mezhebi bir araç. Bunun için de belli yöntemleri var; Şii mezhebine mensupların olduğu bölgelere geliyorlar ve oradaki halkla yakından ilgileniyorlar ve onları kendi taraflarına çekmeye çalışıyorlar. Bir süre sonra kendi ideolojilerini onlara aşılıyor. Böylelikle, o bölgede kendilerine bir siyasi taban ve daha sonra da silah ve eğitim sağlayarak bir askeri taban oluşturuyorlar. Sonunda o bölgede, yerel halktan İran adına savaşacak ve bölgeyi ona tabi kılacak bir ordu ortaya çıkarıyorlar."

Eğit-donatta 'Esad'la savaşmayacaksınız' krizi

IŞİD militanı selfie çekti, ABD karargahı bombaladı

Nusra lideri: IŞİD'in halifeliği gayrimeşru

'İran Suriye'ye 15 bin savaşçı gönderdi'

Ruhani: Esad'ı sonuna kadar destekleyeceğiz