Cumhurbaşkanı adayı gözaltına alındı

Cumhurbaşkanı adayı gözaltına alındı
Cumhurbaşkanı adayı gözaltına alındı
Kredi borcunu ödeyemeyen bir ailenin, Zagreb'deki evlerinden tahliye edilmelerini engellemek üzere olay yerinde bulunan Sinçiç'in, "polisin talimatlarına uymadığı" gerekçesiyle gözaltına alındı.

RADİKAL - Hırvatistan'da, 28 Aralık'ta yapılan cumhurbaşkanı seçiminde aday olan 25 yaşındaki aktivist İvan Vilibor Sinçiç'in gözaltına alındığı bildirildi.

Hırvatistan Polisi'nden yapılan yazılı açıklamada; kredi borcunu ödeyemeyen Bojiç ailesinin, başkent Zagreb'deki evlerinden çıkarılmaları sırasında, tahliyeyi engellemek üzere olay yerinde bulunan Sinçiç'in "polisin talimatlarına uymadığı" için gözaltına alındığı ifade edildi.

Açıklamada, "Canlı Duvar" isimli politik -aktivist organizasyonun üyesi olan Sinçiç'in, evin girişine çekilen güvenlik şeridini ihlal ettiği ve polisin uyarılarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alındığı kaydedildi.

Tahliye işleminin gerçekleştiği sırada olay yerinde bulunan ve tahliyeye engel olmak isteyen 31 kişinin daha gözaltına alındığı bildirildi.

Sinçiç'in üyesi olduğu "Canlı Duvar" isimli politik-aktivist organizasyon, özellikle kredi borcu nedeniyle evlerinden çıkarılan vatandaşlara verdikleri destekle biliniyor. Sinçiç, benzer olaylarda daha önce de iki kez gözaltına alınmıştı.

Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda yüzde 16.42 oy alarak, en fazla oy alan üçüncü aday olan Sinçiç, ikinci tura katılma hakkı kazanamamıştı. (AA)