Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin'i aradı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin'i aradı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin'i aradı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin'i aradı. Görüşmede bölgedeki gelişmeler değerlendirildi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan'ın Putin’le görüşmesi 20 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, Türkiye 'nin son terör saldırılarının akabinde düzenlediği operasyonların yanı sıra, bölgesel konular ele alındı. Putin, Suruç'taki saldırıda ölen siviller, ayrıca müteakip günlerdeki saldırılarda hayatlarını kaybeden askerler ve polisler için taziye dileklerini ileterek, yaralılara acil şifa temenni etti. Erdoğan da, Suriye'deki kaosun Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit ettiğine işaretle, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde Suriye tarafındaki bazı IŞİD hedeflerinin geçtiğimiz günlerde imha edildiğini anlattı.

Putin'den Suruç için başsağlığı mesajı

BM Şartı'nın 51. maddesi uyarınca IŞİD’e karşı atılan adımlar hakkında BM Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirdiklerini hatırlatan Erdoğan, " PKK da dâhil olmak üzere terörün her türünden gelebilecek tehditleri bertaraf etme konusunda Türkiye'nin kararlı olduğunu" söyledi.

Görüşme sırasında Suriye konusunda bazı görüş ayrılıklarına karşın, Türkiye'nin de Rusya'nın da bölgede istikrarın teminine önem verdiklerini belirten Erdoğan, soruna çözüm bulunması için istişareleri yoğunlaştırmanın önemine de dikkati çekti. Erdoğan Suriye'de "meşruiyeti sorgulanmayacak ve halkın desteğine sahip tam yetkili bir geçiş hükümetinin tesisi için uluslararası toplumun ortak çaba sarf etmesi gerektiğini" de söyledi.

Uluslararası Af Örgütü Suruç saldırısını kınadı

Görüşmede Erdoğan ve Putin'in Kasım ayında Antalya'da gerçekleşecek olan G-20 zirvesinde ikili bir görüşme yapmak, bölgesel konularda yakın istişare halinde olmak hususlarında mutabık kaldılar. (Hürriyet) 

Fransız senatör 'Ahmak Obama' tişörtü aldı

Nasrallah: Türkiye IŞİD'i incitmemek için Kürtleri ve solcuları ekledi

Cockburn: ABD Ortadoğu'da Irak'tan bu yana en büyük hatasını mı yapıyor?