Cumhurbaşkanı Erdoğan Somali'de terminal binası açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Somali'de terminal binası açtı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Somali'de terminal binası açtı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Kralı Abdullah'ın cenazesine katılmak için ara verdiği Afrika gezesine devam ediyor. Erdoğan bugün, geçtiğimiz günlerde Türk heyetinin kaldığı otele yönelik bombalı saldırıyla gündeme gelen Somali'de...

MOGADİŞU – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Afrika Boynuzu ülkeleri ziyareti kapsamında temaslarda bulunmak üzere Somali'nin başkenti Mogadişu'ya geldi. Karşılama sırasında, 'Diriliş' marşının çalınması dikkat çekti.

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Somali Başbakanı Ömer Abdurreşid Ali Şermarke, Türkiye 'nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar ve bazı bakanlar tarafından törenle karşılanan Erdoğan, mevkidaşı Şeyh Mahmud ile birlikte Mogadişu Havaalanı yeni terminal binasının açılışını yaptı. Açılış öncesi konuşan Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, "Ben de kardeşim Erdoğan'a hoş geldiniz diyorum. Biz ve halkımız çok mutluyuz. Somali'nin tarihi değişimi içinde yerinizi alıyorsunuz. Somali halkı bu yardımları unutmayacaklar. Altyapı yapıldı, hastanelerde değişiklikler yapıldı. Heyetinizle buraya hoş geldiniz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Bu terminal binasının gerçekten çok sıkıntılar çekmiş olan Somalimize hayırlar getirmesini Allah'tan temenni ediyorum. Ben de havalimanının yapımımı üstlenmiş olan şirkete şahsım ve ülkem adına teşekkür ediyorum. Başarıların burada artarak devamını Rabbimden niyaz ediyorum" diyerek kurdeleyi kesti.

Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da eşlik ediyor..

(DHA - AA)