Cumhurbaşkanı Gül: Türkiye'nin herhangi bir savaş arzusu yoktur

Cumhurbaşkanı Gül: Türkiye'nin herhangi bir savaş arzusu yoktur
Cumhurbaşkanı Gül: Türkiye'nin herhangi bir savaş arzusu yoktur
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler'in 68. Genel Kurulu'na katılmak üzere gittiği ABD'ye hareketinden önce yaptığı açıklamada, "Türkiye sadece, Suriye'de devam eden bu katliamın en kısa sürede durdurulmasını talep ediyor" dedi.

ANKARACumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler'in 68. Genel Kurulu'na katılmak üzere, bu sabah THY'na ait bir uçakla New York'a gitti.

Gül'ü, Esenboğa Havalimanı'ndan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş ve öteki yetkililer uğurladı.

Cumhurbaşkanı Gül ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da New York'a gitti. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise heyete New York'ta katılacak.

Gül, ABD ’ye hareketinden önce yaptığı açıklamada, Türkiye 'nin Suriye'de yaşanan olayların başından beri savaşsız halledilmesi yönünde çabaları bulunduğunu belirterek, “Savaşlar hiçbir zaman arzu edilmez, ama eğer savaşa hazır olmazsanız da o zaman yanlışların yapılmasını önleyemezsiniz, o bakımdan bu işi böyle algılamak gerekir. Türkiye'nin herhangi bir savaş arzusu yoktur. Türkiye, sadece Suriye'de devam eden bu katliamın en kısa süre içerisinde durdurulmasını talep etmektedir ve uluslararası camianın çok güçlü bir kararlılık göstermesini istemektedir” dedi.

AA