Daha fazla gözlemci mi, insani koridor mu?

Daha fazla gözlemci mi, insani koridor mu?
Daha fazla gözlemci mi, insani koridor mu?

Fotoğraf: France at the United Nations

Ban Ki-mun gözlemci sayısını artırmak isityor, Sarkozy "Esad yalan söylüyor" diyor.

Suriye’de ateşkes ilan edildiğinden beri şiddet azaldı, ancak bitmedi. Ban Ki-mun Suriye’ye ek olarak 300 gözlemci daha gelmesini isterken, Sarkozy Esad’ın yalan söylediğini belirterek, şiddetin önüne geçilebilmesi için tek çözümün insani koridorlar olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye’de durumun ciddiyetini göz ardı etmediğini ancak çözüm için bir fırsat olduğunu belirterek, BM Güvenlik Konseyi’nin ülkeye 300 gözlemci gönderilmesini onaylamasını istedi. Ban, Güvenlik Konseyi'ne gönderdiği mektupta, 300 kişilik misyonun Suriye’ye gönderilmesine karar vermeden önce ülkede ateşkesin uygulanıp uygulanmadığı dahil bütün gelişmeleri değerlendireceğini belirtti. BM, en başta Suriye’ye gönderilecek heyetin en fazla 250 gözlemciden oluşmasına karar vermişti.

Associated Press’in ele geçirdiği mektupta ayrıca Ban, ateşkesin başladığı 12 Nisan tarihinden bu yana şiddette ciddi bir düşüş olduğunu, ancak kan dökülmesiyle ilgili haberlerin son birkaç günde yeniden arttığını belirterek, “Her türlü silahlı şiddetin sona ermediği açıkça ortadadır” dedi.

SURİYE ASKER ÇEKMEDİ
Genel Sekreter, “Ülkedeki durumun ciddiyetinden derin kaygı duyuyorum. Ancak önümüzdeki ciddi engelleri göz ardı etmeksizin, ilerleme fırsatı olduğuna inanıyorum. Bunun üzerinde çalışmalıyız” diye yazdı.

Ban, Suriye yönetiminin, Annan’ın altı maddelik planının temel koşulu olan askerlerin ve ağır silahların şehirlerden çekilip kışlalara döndürülmesinin ise hayata geçirilmediğini de belirtti.

İNSANİ KORİDOR ÇAĞRISI
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise, Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada Suriye'deki krizin çözümünün insani koridorlar kurulması olduğunu söyledi.

Paris'te bugün yapılacak dışişleri bakanları toplantısı öncesinde konuşan Sarkozy, "Beşar Esad yalan söylüyor. tıpkı Kaddafi'nin Bingazi'de yapmak istediği gibi, Humus'u haritadan silmek istiyor. Biz bu toplantıyı bir diktatörün kendi halkını öldürmesine dayanamayan herkesi bir araya getirmek için yapıyoruz" dedi.

Sarkozy, "Çözüm insani koridorların kurulmasıdır. Böylece Suriye'de muhalefet varlığını sürdürebilir" diye konuştu.

"MÜTTEFİKİMİZ TÜRKİYE ZARAR GÖRDÜ"
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da NATO dışişleri ve savunma bakanları toplantısında, “(Suriye'deki) bu çatışma NATO'nun sınırında gerçekleşiyor. Geçen hafta Türkiye ve Lübnan topraklarına sınır ötesinden ateş açıldı. NATO müttefikimiz Türkiye cömertçe ağırladığı sığınmacı akını yanında Suriye ateşinde kendi topraklarında iki kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle halihazırda zarar gördü. Gelişmeler karşısında çok yakın temasta olmaya devam edeceğiz” dedi.

AA'nın haberine göre, Clinton, Esad yönetimini “sözleriyle değil eylemleriyle yargılayacaklarını” belirterek “BM gözlemcilerinin ilk dilimi Suriye'ye daha yeni ayak basmışken ve BM Güvenlik Konseyi, Kofi Annan'ın altı maddelik planına bağlılığını teyit etmişken Esad rejiminin silahları İdlib ve diğer bölgelerde evlere ateş etmeyi sürdürüyor ve Suriyeliler ölmeye devam ediyor” diye konuştu. (Hürriyet)