Dahice çözüm: Mladiç'i ölü ilan edecekler'

Sırbistan hükümeti ile Hollanda'nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi, Bosna'daki iç savaşın baş suçlularından Sırp General Ratko Mladiç'in bulmak için her taşın altına bakarken, karısı ve ailesi de generalin servetine konabilme derdine düştü.


Karısı yüksek emekli maaşı ile servet ve arazilerini özgürce kullanabilmek için Mladiç’in ‘kanunen ölü’ ilan edilmesini talep etti. Avukatı Milos Salciç de Sırbistan yasalarına göre birinin kanunen ölü ilan edilebilmesi için 70’inden büyük olması ve kendisinden beş yıldan uzun süre haber alınamaması gerektiğini hatırlatıp, Sırp generalin 1996’da kalp krizi geçirdiğini, şu an yaşasa bile ‘çok hasta’ olma ihtimalinin yüksek olduğunu iddia etti. Mladiç’in geçen yıl eğlenirken çekilmiş görüntüleri ortaya çıkmışken, avukat “Bu şartlardaki bir adam kaçarak nasıl hayatta kalır” tezini savundu.

İki yıl sonra 70 olacak
68 yaşındaki Mladiç Mart 2012’de 70 yaşına girecek. 14 yıldır arandığından ölü sayılması için gereken beş yıllık limiti doldurmuş durumda. AB ’ye tam üyelik yolunda Mladiç’in Lahey’e teslim yemini etmiş Belgrad yönetimi ise bu talebi kesinlikle kabul etmeyeceğini, generali aramaya devam edeceklerini açıkladı. Mladiç, Bosnalı Sırpların komutanı olarak Srebrenitsa’da 8 bin Müslüman erkeğin katledilmesi, soykırım ve Saraybosna’nın 43 ay boyunca kuşatılmasından sorumlu tutuluyor. (ap)


    ETİKETLER:

    Avrupa Birliği