Dalai Lama: Barış için IŞİD'le diyalog kurulmalı

Dalai Lama: Barış için IŞİD'le diyalog kurulmalı
Dalai Lama: Barış için IŞİD'le diyalog kurulmalı
Tibet'in sürgündeki ruhani lideri Dalai Lama, barışın gerçekleştirilmesi için IŞİD'le diyalog kurulması gerektiğini söyledi. Dalai Lama "Hoşgörüsüz Müslümanlar, barış dini İslam'a büyük zararlar veriyor" dedi.

RADİKAL - Tibet'in ruhani lideri Dalai Lama, İtalyan La Stampa gazetesine açıklamalarda bulundu. Dalai Lama’ya, düşmanını mağlup etmenin, onunla dostluk kurmakla mümkün olabileceğine ilişkin bir açıklaması hatırlatılarak, “Peki IŞİD’le nasıl dost olabileceğimizi açıklar mısınız?” sorusu yöneltildi.

Ruhani lider bu soruya, “Diyalogla... Dinlemek, anlamak, diğerine saygı duymak lazım. Bunun başka bir yolu yok” karşılığını verdi.

Gazetecinin “Ama IŞİD kafa kesiyor. Bir kafanız yoksa dinleyecek kulaklarınız da yok demektir” sözleri üzerine Dalai Lama, “O zaman kalbinizle dinlemelisiniz. Merhametli olmalısınız. Eğitmelisiniz. Mesela Almanya mültecileri kabul ederek, onları besleyerek ve giydirerek çok cömert davrandı: ama şimdi onları eğitme zamanı” ifadelerini kullandı.

'HERKESİN KENDİ GERÇEĞİ VARDIR'
 
Avrupa’nın barışçıl bir İslam’dan bile korktuğu, eşitlik, özgürlük, kadın-erkek arasındaki eşitlik gibi temel değerlerini kaybetme ve şeriatın burada uygulanmasından kaygı duymasına ilişkin görüşü sorulan 80 yaşındaki lider, “Herkesin kendi dini ve bir gerçeği vardır, ama bir toplumda birçok din ve birçok gerçek olmalıdır. İslam bir barış dinidir, hoşgörüsüz olanlar (Müslümanlar) ise kardeşlerine ve bu inanca zarar veriyor” diye konuştu.
 
Dalai Lama muhabirin, “Hazretleri, affedin: dinler nadiren barış getiriyor. Daha ziyade savaşları, ölümleri, sefaleti kışkırtıyor” ifadeleri üzerine ise şöyle konuştu:
 
“Bir gün Yaradan, ruhani liderlerle buluşacak ve şunu soracak: neden savaştınız? Ben sizden bunu istememiştim. Savaşları bitirmek için dua etmek yetmez. Yoksa Yaradan bana ‘Kötülüğü bitirmek için mi bana dua ediyorsun? Bunu isteyen ben değilim, sensin ve sen onarmalısın’ diye karşılık verebilir.”

“PAPA’NIN BENİ KABUL ETMEMESİ ÖNEMLİ DEĞİL

Papa Francesco’nun, Çin’in tepkisinden korkarak kendisini Vatikan’da kabul etmediği hatırlatılan ruhani lider, “Hiç önemi yok” dedi.
 
Kendisinden sonra misyonu devralacak Dalai Lama’nın çok güzel olması gerektiğini de ekleyen ruhani lider, “O, büyüleyici olmalı. Benim gibi olacak değil ya, değil mi?” diye espri yaptı.

Esma Çakır - Roma / DHA