Danimarka Başbakanı vuruldu: Radyasyonlu suyla!

Danimarka Başbakanı vuruldu: Radyasyonlu suyla!
Danimarka Başbakanı vuruldu: Radyasyonlu suyla!
Danimarka Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti Başkanı Helle Thorning Schmidt, Arhus şehrindeki 1 Mayıs kutlamalarında radyasyonlu suyla vuruldu!

KOPENHAG - Danimarka Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti Başkanı Helle Thorning Schmidt, kendisinden memnun olmayan seçmenlerin tepkisinden korkarak, Kopenhag’daki 1 Mayıs kutlamalarında konuşma yapmadı. Arhus şehrine giderek buradaki kutlamalara katılan Başbakan Schmidt, saldırıdan kurtulamadı.

Başbakanın iktidara geldikten sonra verdiği sözleri tutmaması ve izlediği sağ politikaları protesto eden halk, Başbakan Schmidt ve Maliye Bakanı Bjarne Croydon’u protesto etti.

23 yaşındaki bir kişi, Başbakan Schmidt’e büyük bir su tabancası ile saldırarak üzerine radyasyonlu su sıktı. Saldırıyı gerçekleştiren genç yakalanarak gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğünden Carsten Dahl, 23 yaşındaki Danimarkalının ceza yasasının 119’uncu maddesi 1’inci fıkrası gereğince devlet memurunu tehdit etmek ve saldırıda bulunmak suçuyla mahkemeye sevk edileceğini söyledi.

 

Başbakan'ın radyasyonlu suyla vuruluşu...Başbakan Schmidt konuşmak için kürsüye çıktığında ise, halkın ıslıkları ve protestoları nedeniyle konuşması duyulmadı. Başbakan Schmidt, tepkilere sinirlenerek “Benim için 1 Mayıs diyalog ve anlayış günüdür. Benim konuşmamı dinlemek isteyenlere yazık. Protestolar yüzünden konuşmamı duyamadılar”dedi.

Başbakan Schmidt, bir soru üzerine sıkılan suyun ve ıslıkların kulaklarını acıttığını söyledi. Maliye Bakanı Croydon da protestolar nedeniyle konuşmasını tam olarak gerçekleştiremedi. Sosyal Demokratlara protesto başbakan ve maliye bakanı ile sınırla kalmadı. Kopenhag’daki kutlamalarda, Sosyal Demokrat Kopenhag Valisi Frank Jensen, Sosyalist Halk Parti Başkanı ve Ticaret Bakanı Anette Vilhelmsen de protestolardan nasbini aldılar. Halk ıslık ve çıkardıkları seslerle iktidardaki siyasi partilerin politikacılarını konuşturmadı. (Ünsal TURAN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113187811318784

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Radyasyonlu su mu? - e92mre

  Boyle birsey yok. Bunu radikal mi uydurdu?

  Radyasyonlu su mu? - interstellar5555

  Haberin başlığı "Danimarka başkanı vuruldu" değil, "Danimarka başkanına su sıkıldı" olmalıydı. Madem illa "vuruldu" yazıp Hurriyetcilik yapacaksınız, o zaman bari "su tabancasıyla vuruldu" yazsaydınız. İkincisi "radyasyonlu su" diye bir kullanım olmaz, "radyoaktif su" şeklinde kullanım olur.

  karşılaştırma - gerekyoktu

  iskandinavyada liboş başbakana su sıkılıyor, bizde sol görüşlü vatandaşa..

  Güzel eylem - sks222

  Demokrasi geleneği olan ülke halkı farklı oluyor. Sen seçilirken yalan söyleyeceksin ondan sonra halkın karşısına çıkacaksın, adamı konuşturmazlar. Burada alkışlayanlara örnek gösterilir. Öte yandan su sıkma eyleminde radyasyonlu su kullanma (yani nükleer kirlenmeye uğramış bir su kaynağından alınmış olduğu açıktır ve öyle bir sıkmayla birşey yapmaz ) çok şık bir eylem olmuş. Bizimkiler binlerce HES ve nükleer santraller işine girmiş ve yalancılıkta sınır tanımayıp bu konuda da insanları aldatırken öyle tabancayla sıkma değil radyasyonlu su tankerinin içine daldırıp çıkarmak gerekiyor.