Danimarka: Esad'la diyaloğa ihtiyaç var

Danimarka: Esad'la diyaloğa ihtiyaç var
Danimarka: Esad'la diyaloğa ihtiyaç var
Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen,'Bölgedeki sorunun çözümü ve IŞİD ile mücadele için Esad ile de diyaloğa ihtiyaç var' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen, Uluslararası Basın Merkezinde (IPC) yaptığı basın toplantısında, DHA’ya özel açıklamada bulundu. Kristian Jensen, Avrupa ’da giderek artan mülteci akını, Rusya AB ilişkileri, IŞİD ile mücadele gibi konular üzerinde durdu.

Jensen, aşırı sağ Danimarka Halk Partisi Sözcüsü Martin Henriksen’in, “Hükümet dışişleri bakanı aracılığı ile Türkiye ’ye baskı yaparak, Türkiye’den Yunanistan’a mülteci akınının önlenmesini istemeli” şeklindeki açıklamalarını değerlendirdi. Jensen, Türkiye’nin mültecilere yardım konusunda "hiçbir ülkenin yapamadığı fedakarlığı" gösterdiğine dikkat çekerek, “IŞİD ile mücadelede Türkiye’nin büyük rol oynaması ve daha aktif olması çok önemli. Türkiye’nin orada aktif olarak bulunması büyük önem taşıyor. Türkiye Amerikan uçaklarına hava üssünü açarak büyük bir katkı sağladı ve hava üssünün açılması da IŞİD’e karşı mücadelede çok büyük önem taşıyor. Türkiye orada daha aktif olmalı. Mültecilere yardım konusunda da Türkiye çok büyük görev üstlendi ve başarı ile bu görevi yerine getiriyor. Ancak Türkiye’nin bu görevi yüklenebilmesi için bizim Batı olarak Türkiye’ye daha çok yardımcı olmamız gerekiyor. Batı ekonomik olarak yardımda bulunursa Türkiye bölgedeki mültecilere daha iyi yardımcı olabilir. Mültecilere bulundukları bölgede yardımcı olunmalı. Umuyorum bunu hep birlikte yapabiliriz. Türkiye’ye baskı konusuna gelince, BM ve AB Türkiye ile sürekli temas halinde. Biz de bu iki kuruluş aracılığı ile ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Ben çeşitli konuları konuşmak üzere Türk meslektaşımla görüştüm. Ama ne konuştuğumuz bizim aramızda kalsın” dedi.

Eski ABD büyükelçisi Edelman'dan İncirlik analizi: Türkiye'yle tehlikeli pazarlık

ASKERİ VE İNSANİ YARDIM

Kristian Jensen basın toplantısında bir gazetecinin, “Danimarka IŞİD ile mücadelede bölgedeki ortak güçlere destek veriyor ama mülteci alımı konusunda üzerine düşeni yapmıyor, neden?” şeklindeki sorusuna, Danimarka’nın IŞİD ile mücadelede askeri ve insani yardımlarda bulunduğunu, Esad’a karşı "muhalefeti" desteklediğini belirterek “Bölgedeki sorunun çözümü ve IŞİD ile mücadele için Esad ile de diyaloğa ihtiyaç var” dedi. (Ünsal Turan/DHA)

Esad'dan 'güvenli bölge' açıklaması: Erdoğan ve Davutoğlu'nun son hayali!

Esad: Suriye'deki teröristler, İsrail'in hava saldırılarından tehlikeli

Ahrar-uş Şam 'düzenli ordu' kuruyor