Danimarka ROJ Tv için kanun değiştirecek

Danimarka ROJ Tv için kanun değiştirecek
Danimarka ROJ Tv için kanun değiştirecek
Danimarka Dışişleri Bakanı, Roj TV'nin kapatılması konusunda hükümet olarak yetkileri olmadığını, ancak yeni bir kanun değişikliği üzerinde çalıştıklarını belirtti.

ANKARA - Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal, çalışma ziyareti için geldiği Ankara'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile makamında bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye 'nin yeni anayasa süreciyle yakından ilgilendiklerini kaydeden Sovndal, hayata geçirilecek uygulamaların cesur adımlar olması konusunda ve Kürt sorunun çözülmesi için Türkiye'yi teşvik ettiklerini söyledi. Bu konularda atılacak cesur adımların hem Türkiye için hem de Türkiye'nin AB üyeliği için çok önemli olduğunun altını çizen Sovndal, basın özgürlüğü konusunda Türkiye'nin yeni çalışmaları olduğunu bildiklerini belirtti. Bu konudaki çalışmaların da oldukça cesur adımlar olduğunu vurgulayan Sovndal, bunların sadece Türkiye'nin AB'ye girmesi için değil, kendi iyiliği için atılan adımlar olduğunu belirtti.

Türkiye'nin Avrupa 'nın bir parçası olduğunun altını çizen Sovndal, "Ortak çıkarlarımız ve gündemimiz var" dedi.

HÜKÜMET ROJ TV’Yİ KAPATAMAZ
Danimarka Dışişleri Bakanı Sovndal, Roj TV hakkındaki bir soru üzerine, Kopenhag'da görülen davada Roj TV'nin terör örgütü PKK ile bağı olduğu kararına varıldığını hatırlatarak, Roj TV'nin PKK tarafından finanse edildiğinin anlaşıldığını söyledi.

Terörle mücadele eden bir ülke olarak böyle bir televizyon kanalına müsaade etmek istemediklerini dile getiren Sovndal, "Ancak Danimarka'da bir televizyon kanalının kapatılmasına hükümet karar veremez. Hükümetin bu konuda bir yetkisi yoktur. Bu kararı basınla ilgili mercilerin alması gerekir. Ancak yasalarda bazı belirsizlikler var. Şimdi yeni bir değişiklik üzerinde çalışıyoruz. Biz bu yasaları terörist örgütlerin televizyon kanalı kuramaması için değiştireceğiz" dedi.

Sovndal, değişikliğin önümüzdeki aylarda Danimarka parlamentosuna geleceğini sözlerine ekledi. (aa)