'Danimarka saldırganı' 2 hafta önce hapisten çıkmış

'Danimarka saldırganı' 2 hafta önce hapisten çıkmış
'Danimarka saldırganı' 2 hafta önce hapisten çıkmış
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da 2 kişinin ölmesine, 5 kişinin yaralanmasına neden olan saldırıları gerçekleştiren kişi olduğu öne sürülen Ömer el-Hüseyin'in sabıkası bulunduğu açıklandı.

RADİKAL - Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da düzenlenen, 2 kişinin öldürüldüğü, 5 kişinin yaralandığı saldırıların failinin, Arap asıllı Danimarka doğumlu 22 yaşında bir kişi olduğu ileri sürüldü. Saldırganın sadece iki hafta önce hapisten çıktığı iddia edildi.

Danimarka polisi internet sitesinde, Lars Vilsk ve Sinagog saldırılarını düzenleyen ve dün sabah çatışmada öldürülen kişiyle ilgili bilgileri paylaştı. İnternet sitesindeki açıklamada, iki saldırıyı 22 yaşındaki Danimarka doğumlu Arap asıllı bir kişi olduğu bildirilerek vurulduğu andaki ve ilk saldırı sonrası fotoğraflarda aynı kıyafetleri giydiğinin görüldüğü ifade edildi.

Daha önce farklı suçlardan hüküm giydiği, polis tarafından tanındığı kaydedilen saldırganın, Nörrebro istasyonu yakınlarında çıkan çatışmada öldürüldüğünde üzerinden iki silah çıktığı iddia edildi.

Charlie Hebdo toplantısına silahlı baskın


İKİ HAFTA ÖNCE HAPİSTEN ÇIKTI

Öte yandan, Danimarka medyasında çıkan haberlerde ise saldırıyı gerçekleştiren kişinin 22 yaşındaki Ömer el-Hüseyin olduğu öne sürüldü. Ekstrabladet gazetesi ise saldırganın iki hafta önce hapisten çıktığını belirtti. Ancak polis kaynakları saldırganın kimliğini henüz açıklamadı.Gazetenin elde ettiği bilgilere göre, saldırgan daha önce bir genci defalarca bıçaklamak suçundan tutuklandı ve iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Saldırgan, uzun gözaltı süresi göz önüne alınarak iki hafta önce serbest bırakıldı.

Danimarka'da ikinci şok: Sinagoga silahlı saldırı


SALDIRILAR NEDEN ÖNLENEMEDİ?

Polisin, zanlıyı daha önce tanıdığını ve takip ettiğini açıklaması akıllara saldırılar neden önlenemedi sorusunu gündeme getirdi. Polisin olaylarla ilgili yaptığı açıklamalar sırasında, saldırganın ilk saldırıdan sonra kameralar sayesinde tespit edildiği ve adresinin belirlenerek takibe alındığını açıklaması da neden ikinci saldırı önlenemedi tartışmalarını getirdi. Şimdi saldırıların örgüt işi mi yoksa şahsi bir saldırımı oluğu konusunda kesin kararın verilebilmesi için delil toplama çalışmaları yapıldığı bildirildi.Kopenhag'da dün İsveçli karikatürist Lars Vilks tarafından organize edilen ifade özgürlüğüyle ilgili toplantı ve sinagoga düzenlenen saldırılarda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 5 polis yaralanmıştı. Danimarka polisi, saldırıların zanlısının vurularak öldürüldüğünü açıklamıştı. (Ajanslar)

Kopenhag'da sinegoga saldıran zanlının vurulduğu açıklandı