Danimarka'da kentleri yükselen deniz suyu bastı

Danimarka'da kentleri yükselen deniz suyu bastı
Danimarka'da kentleri yükselen deniz suyu bastı
Danimarka'nın Sjaelland adasındaki Roskilde fiyordunda deniz suyunun yükselmesi nedeniyle bazı kentler kısmen su altında kaldı. Bugün suyun kısmen çekildiği Frederikssund kentinde elektrik kesintisi yaşanıyor.

KOPENHAG – Danimarka'da perşembe günü başlayan ve dün de kısmen etkili olan fırtına ve kötü hava şartları sonrasında deniz suyunun yükselmesiyle büyük maddi zarara neden olan su baskınları meydana geldi. Özellikle Roskilde fiyordunda etkili olan deniz yükselmesi sonucu başta 70 bin nüfuslu Frederikssund kenti ile Frederiksvaerk, Holbaek ve Jyllinge'de konut ve yerlerini su bastı. Frederikssund'da bugün sular kısmen çekilmesine rağmen liman yakınlarındaki aralarında Orhangazi Camisi'nin de bulunduğu yüzlerce bina hala su altında bulunuyor.

Suyun kısmen çekilmesiyle çalışmalara başlayan kurtarma ekipleri, büyük pompalarla suyu tahliye etmeye çalışıyor. Kentin bir kısmındaki elektrik kesintisi de sürüyor. Frederikssund'daki maddi zararın büyük olduğu bildirildi.

Yükselen deniz suyunun etkilediği bir diğer şehir olan Frederiksvaerk kentinde de yüzlerce ev ve araç su altında kalırken denizin 1,5 metre yükseldiği başkent Kopenhag'da da deniz kenarındaki bazı yolları su bastı.

Roskilde kentinde de 2 metre yükselen deniz suyu, deniz kenarındaki tarihi Viking gemilerinin tutulduğu müzeyi tehdit etti. Camlarının kırıldığı belirtilen müzenin, deniz suyunun çekilmesiyle tehlikeyi atlattığı kaydedildi.

Öte yandan fırtınanın verdiği zarar konusunda açıklama yapan Danimarka Çevre Bakanı İda Auken, şiddetli fırtına nedeniyle sökülen ya da zarar gören ağaç sayısının 750 bin olduğunu ve bunların ormanlardan kaldırılmasının zaman alacak masraflı bir çalışma gerektirdiğini bildirdi. Ormanlardaki zararın 100 milyon dolar dolayında olduğu belirtiliyor.

(AA)