Danimarka'da Müslüman mezarlığına saldırı

Danimarka'da Müslüman mezarlığına saldırı
Danimarka'da Müslüman mezarlığına saldırı
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a bağlı Hvidovre semtindeki Müslüman mezarlığının saldırıya uğradığı ve saldırı sonucu çok sayıda mezar taşının kırıldığı bildirildi.

RADİKAL - Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a bağlı Hvidovre semtindeki Müslüman mezarlığı saldırıya uğradı. Cumayı Cumartesiye bağlayan gece saat 01.30 sıralarında mezarlığa giren şahısların, çok sayıda mezar taşını kırdığı, yerlerinden sökerek sağa sola attıkları görüldü.

Saldırının ardından gece olay yerinde inceleme yapan bölgeden sorumlu Vestegneng polisi suçluların bulunması için çalışmaların başlatıldığını bildirdi. Nöbetçi Emniyet Müdürü Kim Madsen “Müslümanlara ait mezarlıkta yaklaşık 50 mezar taşı tahrip edilmiş. Bunlardan bazıları eskiden kırılmış olabilir. Biz olayı bazı gençlerin yaramazlığı olarak görüyoruz ama tabi ki gerekli soruşturma yürütülüyor” dedi. 

'AYA MI GİDELİM?'

Olayı duyarak sabahın erken saatlerinde mezarlığa gelen Faslı Said adındaki genç saldırı hakkında şöyle konuştu:

“İnsanlar başkalarına ait şeyleri tahrip etmemeli. Burada yatan insanlar huzur içinde yatmalı. Ama her şey daha kötüye gidiyor. Burada benim annem var. 2006 yılında defnettik. Vasiyetinde, 'Siz artık Danimarkalı sayılırsınız beni burada yanınızda defnedin, Fas’a götürmeyin' demişti. Biz Danimarkalıyız. Ülkemizde yabancıyız, burada yabancıyız nerede yaşayacağız, aya mı gidelim?” 

2006'ın Eylül ayında açılan ülkenin ilk Müslüman mezarlığı daha önce de defalarca Neo Nazilerin saldırısına uğramış, mezarlıkta Gamalı Haçlar çizen saldırganlar mezar taşlarını tahrip etmişti. Ülkedeki Danimarka mezarlıkları yani kilise mezarlıkları içinde Müslümanlara ait bölümler bulunuyor ancak ülkenin ilk Müslüman mezarlığı, Danimarka İslam Topluğu tarafından yönetiliyor. (Ünsal Turan/DHA)