Danimarka'dan Türkiye'ye mülteci önerisi

Danimarka'dan Türkiye'ye mülteci önerisi
Danimarka'dan Türkiye'ye mülteci önerisi
Danimarka'nın aşırı sağ politik görüşlü Danimarka Halk Partisi, mültecileri durdurmak için hükümetten Türkiye'ye baskı uygulanmasını istedi.

Danimarka Halk Partisi Yabancılar Sözcüsü Martin Henriksen TV2 kanalına yaptığı açıklamada, mültecilerin Avrupa ’ya geçmek için Türkiye ’yi kullandıklarını söyleyerek mülteci akınının durdurulması için hükümetin Dışişleri Bakanı aracılığıyla Türkiye’ye baskı uygulamasını istedi.

Henriksen ayrıca Bodrum’u örnek göstererek “Çok sayıda mülteci, Bordum üzerinden Yunanistan’a, oradan da Avrupa’ya akın etmektedir. Türkiye mülteciler için bir transit ülke olarak kullanılmakta. Hükümet Türk hükümeti ile temasa geçerek, mülteci akınının önlenmesini istemelidir. Dışişleri bakanı acil olarak Türk hükümeti ile bir görüşme yapabilir” şeklinde konuştu.

“EKONOMİK DESTEK VERELİM” ÖNERİSİ

Danimarka iktidarda olan liberal parti ise farklı bir öneride bulundu ve Türkiye ile ilişkilerin AB üzerinden yürütülerek mültecilerin Türkiye’de kalmasını sağlamak için Türkiye’ye ekonomik destek verilmesi gerektiğini ifade etti. Dışişleri Bakanı Kristian Jensen, Avrupa’nın 21'inci yüzyılın en büyük mülteci akınını yaşadığını belirterek, “Dünyada o kadar çok fakir insan var ki hayatlarını kurtarmak için Avrupa’ya akın ediyor. Bizim gördüğümüz sadece buz dağının tepesi. Bu insanları kendi ülkelerinde tutabilmemiz gerekir. Böylece başka ülkelere kaçma şansı olmayanlara da yardım etmiş oluruz. Bunun için Avrupa ülkeleri olarak bir fon oluşturabiliriz. Belki ben bakanlığım döneminde bunun meyvelerini göremem ama çocuklarım görür” dedi.

(DHA)