Darfur'da kaçırılan beş Türk serbest bırakıldı

Darfur'da kaçırılan beş Türk serbest bırakıldı
Darfur'da kaçırılan beş Türk serbest bırakıldı
Sudan'ın Darfur bölgesinde geçen yıl kaçırılan beş Türk vatandaşının, militanlar tarafından serbest bırakıldığı ve Hartum'a getirildikleri bildirildi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden Aleksandra Matijevic Mosimann bugün AFP'ye yaptığı açıklamada, Darfur bölgesinin en güçlü isyancı grubu Adalet ve Eşitlik Hareketi'nin serbest bıraktığı beş Türk vatandaşını Hartum'a getirdiklerini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı, Sudan'da 2011'de kaçırılan 5 Türk vatandaşının serbest bırakıldığını doğrulayarak, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da telefonla görüştüğü vatandaşların en kısa sürede Türkiye 'ye döneceğini bildirdi.


Bakanlık'tan yapılan açıklamada, Sudan Cumhuriyeti'nin Kuzey Darfur Eyaleti sınırları içerisinde, su kuyuları açmak amacıyla Çad'a gitmekteyken 9 Eylül 2011 tarihinde kaçırılan bir Türk firması çalışanı beş Türk vatandaşının, yaklaşık beş aylık bir sürenin ardından bugün serbest bırakıldıkları bildirildi.

"Sayın Bakanımız geçmiş olsun dileklerini iletmek ve sağlık durumlarını sormak amacıyla vatandaşlarımızın her birisiyle telefonla görüşmüştür" denilen açıklamada, sağlık durumları iyi olan vatandaşların en kısa sürede Hartum üzerinden Türkiye'ye intikal edecekleri kaydedildi.

Bakanlık, Türk vatandaşlarının serbest bırakılmaları sürecinde, iyi niyetle büyük gayret sarf eden Sudan Cumhuriyeti makamları ile Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Sudan bürosu yetkilileri başta olmak üzere yardımı dokunan tüm taraflara içtenlikle teşekkür etiğini de belirtti. (aa)