Davos'ta sıkı güvenlik önlemi

Davos'ta sıkı güvenlik önlemi
Davos'ta sıkı güvenlik önlemi
İsviçre'nin Davos şehrinde, 19 -25 Ocak tarihleri arasında yapılacak olan 45. Dünya Ekonomik Forumu toplantısı için sıkı güvenlik önlemleri alınacak.

RADİKAL - Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Başkanı Klaus Schwab, bugün Cenevre Cologny’de yaptığı basın toplantısında, Fransa’da yaşanan terör olaylarının hala Avrupa ’yı tehdit eder görünümünde olması sebebiyle güvenliğin diğer yıllara oranla bu yıl daha sıkı tutulmasını istedi, ayrıca bu yıl rekor katılım
beklendiğini söyledi.

Bu yıl Davos’a 2500 kişinin beklendiğini açıklayan Dünya Ekonomik Forumu Başkanı, 300 devlet başkanının Davos’taki toplantıya katılacağını ifade etti.

Bunların arasında Fransa Başkanı François Hollande, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Ukranya Başkanı Petro Porochenko, Çin Başbakanı Li Keqiang, ABD ’den John Kerry de bulunuyor. Ayrıca kesin olmamakla birlikte Güney Afrika Başkanı Jacob Zuma, Bakan İbrahim Boubacar Keita, Kenya Başkanı Uluru Kenyatta ve Tunus’un yeni Başkanı Béji Caid Esberri de katılması bekleniyor.

ASKERİ UÇAKLARLA KORUNACAK

İsviçre güvenlik güçlerinden yapılan açıklamada, Sion askeri hava alanında 40 savaş pilotu ve 15 savaş uçağı (F/18) 19-25 Ocak tarihlerinde Davos’un havadan güvenliğini sağlayacaktır denildi. 6000 bin civarında polis ve asker ise şehirdeki güvenliği sağlamak için görev alacak.

(Zafer ATAMER/DHA)