'Davud'un Sapanı' Golyat arıyor!

'Davud'un Sapanı' Golyat arıyor!
'Davud'un Sapanı' Golyat arıyor!
Çok övülen "Demir Kubbe" savunma sistemi Gazze'den atılan 'ev yapımı' M 75 füzeleri ile delinen İsrail, bu kez 'orta menzilli füzeleri imha edecek' "Davut Sapanı" sistemini test etti.

Radikal.com.tr – Silah sistemlerine dini atıf yapan isimler bulan İsrail yeni füze savunma sistemine de "Davud Sapanı" adını verdi. ABD merkezli bir savunma şirketiyle ortak geliştirilen "Davud Sapanı"nın geçen hafta salı günü çölde test edildiği bildirildi.
200 kilometre menzilli olan füzeleri vurabilme kapasitesine olduğu açıklanan "Davud Sapanı"nın 2015’ten itibaren İsrail sınırlarını korumaya başlayacağı bildirildi.
İsrail'in şu anda kullandığı füze savunma sistemi, "Demir Kubbe"nin daha gelişmiş bir versiyonu olan "Davud Sapanı" orta menzilli füze ve roketleri imha etmek için geliştirildi.
İsrail, "Davud Sapanı"nı daha çok Lübnan'daki Hizbullah örgütünün fırlatacağı roket ve füzeleri imha etmek için tasarladı.
Lübnan'da faaliyet gösteren Hizbullah örgütünün elinde bulunan roket ve füzelerin büyük bir bölümü orta menzilli.

DAVUD SAPANI NASIL ATMIŞTI?


Bütün kutsal kitaplarda anlatılan Davud ile Golyat mücadelesinde Hz. Musa’nın ölümünün ardından İsrailoğulları Filistin bölgesinde Amalika halkı ile karşı karşıya gelir ve yenilir. Kutsal sandıkları da güçlü Amalika kralı Golyat’ın eline geçer. Tekrar savaş için karşı karşıya gelindiğinde kendisinden kat kat güçlü Golyat’ı teke tek dövüşte sapanı ile öldüren zayıf ve yoksul genç , 'Davud' sandığın geri alınmasını sağladığı için yeni peygamber olur.