Davutoğlu, 2011'de Esad 2014'e kadar kalmasın demiş...

Davutoğlu, 2011'de Esad 2014'e kadar kalmasın demiş...
Davutoğlu, 2011'de Esad 2014'e kadar kalmasın demiş...
Lübnan gazetesi El Ahbar, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye'nin Arap baharındaki rolüne dair hacker grubu Suriye Elektronik Ordusu tarafından ele geçirildiği öne sürülen gizli belgeleri yayımlamaya başladı.

Radikal. Com.tr - 27 Ekim 2011 tarihli bir belgede Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Katar Dışişleri Bakanı ve Veliaht Prensi Şeyh Tamim bin Hamad el Sani ile görüşmesi yer alıyor.

Üzerinde ‘Katar Devleti’ damgası bulunan belge doğruysa El Sani, Suriye’ye güçlü bir mesaj verilmesi ve meselenin BM Güvenlik Konseyi’ne taşınması gerektiğini belirtirken Davutoğlu, Ankara ’nın Şam’la yürüttüğü görüşmelerden bahsedip Devlet Başkanı Beşşar Esad’la rejim güçlerinin kentlerden çekilmesi ve reforma gidilmesi konusunda anlaştıklarını ama sözlerini yerine getirmediğini belirtiyor. Davutoğlu “Rusya ve Çin’e Esad’a destek vermemeleri ve fırsat tanımamaları konusunda güçlü bir mesaj göndermeliyiz. Muhtemelen göstermelik değişim süreci başlatacak. Ama bu da muhalefeti yok edecek. Bu yüzden kendisine, 2014’e kadar hükümet etme imkânı tanınmamalı” ifadelerini kullanıyor. Davutoğlu Batı ya da NATO müdahalesi istemediklerini, dış müdahalenin Lübnan, İran ve Hamas’la sorunlara yol açabileceğine dair kaygılarını dile getiriyor. Yayımlanan diğer belgede ise Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile Katar Başbakanı Hamad bin Casim arasında Eylül 2012’de yapılan bir görüşme yer alıyor. (Dış haberler )