Davutoğlu: 'Beşar Esad gitmesin' diye bir mutabakat yok

Davutoğlu: 'Beşar Esad gitmesin' diye bir mutabakat yok
Davutoğlu: 'Beşar Esad gitmesin' diye bir mutabakat yok
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cenevre'de gerçekleştirilen Suriye toplantısında ortaya çıkan mutabakatı değerlendirirken 'Suriye rejimi yerinde kalsın, Beşar Esad gitmesin' diye bir şey demiyor" dedi.

KAHİRE - Mısır 'ın başkenti Kahire'de düzenlenen " Suriye Muhalifleri Konferansı"na katılan Davutoğlu, Türk gazetecilere Cenevre toplantısıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, bu toplantıda ortaya çıkan durumun doğru anlaşılması gerektiğini vurguladı.

"Mutabakat, 'Suriye rejimi yerinde kalsın, Beşar Esad gitmesin' diye bir şey demiyor" diyen Davutoğlu, mutabakatın Esad yönetimi meşruiyetini kaybettiği için geçiş ve değişimi öngördüğünü ifade etti.

Mutabakatın Suriye'de kurulacak geçiş hükümetinin karma nitelikte ( muhalefet ve iktidar birlikte) olabileceğine işaret ettiğini kaydeden Davutoğlu, bunun nasıl gerçekleşeceğine ise Suriye halkının karar vereceğini kaydetti.

Suriye Muhalifleri Konferansı'nın muhalif unsurlar için "ortak bir adım" olduğunun altını çizen Davutoğlu, Paris'te düzenlenecek "Suriye Halkının Dostları Konferansı"nın da Suriye muhalefeti için "ortak bir perspektif" belirleyeceğini sözlerine ekledi. (aa)