Davutoğlu BM'de sert konuştu

Davutoğlu BM'de sert konuştu
Davutoğlu BM'de sert konuştu
BM Genel Merkezinde Suriye konusunda konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 'Eyleme geçmezsek suça ortak olacağız' dedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) dönem başkanlığını yapan Fransa 'nın daveti üzerine Suriyeli mülteciler ile ilgili toplantıya katıldı.

BM Genel Merkezi’nde yapılan ve Güvenlik Konseyi üyesi ülkeler ile Suriye’ye komşu olan Türkiye , Lübnan ve Ürdün’ün dışişleri bakanlarının da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu "Suriye'de dökülen kana son vermek için gerekli kararlılık gösterilememiştir" diyerek Suriye'deki çatışmaların insani boyutuna dikkat çekti ve "acil eylem" çağrısı yaptı.

Güvenlik Konseyi'ne de eleştiriler yönelten Davutoğlu, "Konsey buradaki insanlık dramına bir son veremeyecek. Buradan sağlam bir karar tasarısı çıkmayacak. Burada temsil edilen tüm üyeler dışişleri bakanı düzeyinde değil. Suriye'de her şey gözümüzün önünde oluyor. Rejim halkına karşı uçaklar, ağır silahlar kullanıyor. Artık daha fazla ne kadar seyredeceğiz. Faaliyete geçmezsek biz de suça ortak olacağız. Vicdanımız bu duruma hareketsiz kalarak rahat edecek mi?" diye konuştu.

Davutoğlu, şu an 80 binden fazla Suriyeli mültecinin Türkiye’deki kamplarda olduğunu ve her gün ortalama 4 bin mültecinin Türkiye’ye geçiş yaptığını belirtti. Davutoğlu, Türkiye’ye akın eden Suriyeli mülteci sayısının üstesinden gelemeyeceklerini belirterek Suriye içinde mülteci kampları kurulmasını istedi.