Davutoğlu: Esad 2014'e dek kalmasın, muhalefeti yok eder

Lübnan gazetesi El Ahbar, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye ’nin Arap Baharı’ndaki rolüne dair hacker grubu Suriye Elektronik Ordusu tarafından ele geçirildiği öne sürülen gizli belgeleri dün yayımlamaya başladı. 27 Ekim 2011 tarihli bir belgede Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Katar Dışişleri Bakanı ve Veliaht Prensi Şeyh Tamim bin Hamad el Sani ile görüşmesi yer alıyor. Üzerinde ‘Katar Devleti’ damgası bulunan belge doğruysa El Sani, Suriye’ye güçlü bir mesaj verilmesi ve meselenin BM Güvenlik Konseyi’ne taşınması gerektiğini belirtirken Davutoğlu, Ankara ’nın Şam’la yürüttüğü görüşmelerden bahsedip Devlet Başkanı Beşşar Esad’la rejim güçlerinin kentlerden çekilmesi ve reforma gidilmesi konusunda anlaştıklarını ama sözlerini yerine getirmediğini belirtiyor.
Davutoğlu “Rusya ve Çin’e Esad’a destek vermemeleri ve fırsat tanımamaları konusunda güçlü bir mesaj göndermeliyiz. Muhtemelen göstermelik değişim süreci başlatacak. Ama bu da muhalefeti yok edecek. Bu yüzden kendisine, 2014’e kadar hükümet etme imkânı tanınmamalı” ifadelerini kullanıyor. Davutoğlu Batı ya da NATO müdahalesi istemediklerini, dış müdahalenin Lübnan, İran ve Hamas’la sorunlara yol açabileceğine dair kaygılarını dile getiriyor. 

‘BM sorumlu’ 

Davutoğlu dün katıldığı Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda Suriye’de olanlarla ilgili sessiz kalındığı gerekçesiyle uluslararası topluma veryansın etti. BM Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos ile ortak basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de kanı durdurmak için hiçbir karar almamasını eleştirerek “Suriyelileri sadece bombardımanlar değil, uluslararası toplumun sessizliği de öldürüyor” dedi. Davutoğlu, çatışmalardan kaçarak Türkiye’deki kamplarda sığınan 160 bin kişi olduğunu belirtirken kamplara 2 bin 169 bebek doğduğunu kaydetti. { İSTANBUL /RADİKAL- AA}