Davutoğlu Gazze yolunda

Davutoğlu Gazze yolunda
Davutoğlu Gazze yolunda
Bakan Ahmet Davutoğlu bugün Gazze'yi ziyaret eden ilk Türk Dışişleri Bakanı olacak. Arap Birliği bakanları ile birlikte bölgeye gelecek Davutoğlu saldırıda yaralananları da ziyaret edecek.
Haber: YAVUZ OĞHAN - yavuz.oghan@radikal.com.tr / Arşivi

REFAH – Gazze bugün ilk kez bir Türk Dışişleri Bakanı tarafından ziyaret edilecek. Bakan Ahmet Davutoğlu, Arap Birliği Dışişleri Bakanları ile birlikte şu an Gazze yolunda... Kısa süre içerisinde Gazze’ye varması beklenen Davutoğlu’na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın oğlu Bilal Erdoğan da eşlik ediyor. Davutoğlu'nun buradaki temasları sırasında Filistin Başbakanı İsmail Haniye ile görüşeceği bildiriliyor. Bakanlar, Haniye'nin hemen yanına İsrail füzesi düşen ofisini ve geçen haftasonu yapılan saldırıda 11'i aynı aileden 12 kişiye mezar olan evi de ziyaret edecek.      


GAZETECİLER REFAH SINIR KAPISINDA

İsrail tarafından abluka altında tutulan ve geçen haftadan bu yana yeniden saldırıların yaşandığı Gazze’ye yapılan ziyareti izleyen 20’den fazla Türk gazeteci de şu sıralarda Mısır üzerinden Gazze’ye girmek için Refah Sınır Kapısı’na ulaştı. İsrail’in bu ziyaretler nedeniyle Gazze’ye saldırılara ara vereceği bildiriliyor.

 

DAVUTOĞLU: ATEŞKES İÇİN BÜTÜN KANALLARIMIZ AÇIK

Arap Birliği'ne üye 11 ülkenin dışişleri bakanları ile birlikte Filistin'e destek olmak üzere Gazze'ye gidecek olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, hareketi öncesinde basın toplantısı düzenledi. Türk halkının desteğinin Gazze halkının yanında olduğunun altını çizen Davutoğlu şöyle konuştu: "Bu ziyaretin temel amacı Gazze halkı ile dayanışmadır. Buradan da Gazze halkına seslenmek istiyorum 75 milyon Türk halkı yanınızdadır. Saldırıların zamanlamasına dikkat çekmek istiyorum. Bugünkü şartlar geçmişteki operasyonlardan farklı. 2008'deki saldırılardada benzer zamanlama vardı. Yeni seçilen ABD yönetimine sıkıştırmak isteniyordu. İsrail'in bu planlması bölgedeki istikrarı tehdit ediyor. Ama bugün 2008'den farklı bir durum var. Bölge ülkeleri saldırılara sessiz kalmayacak. Bu ziyaretimizle Gazze halkına yalnız olmadıkları hissettirilecek. "Gazze trajedisini sona erdirmek için bütün kanallarımız açık. Üzerinde alışılan ateşkesle ilgili Türkiye 'nin tavrını ABD'ye ilettik.Gazze halkı için önce acil olarak sürdürülebilir bir ateşkes sağlanmalı. Artık Filistin sorununda kalıcı adımlar atılmalı. Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti artık doğmalıdır."