Davutoğlu Kerry'le görüştü

Davutoğlu Kerry'le görüştü
Davutoğlu Kerry'le görüştü
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail ve Gazze arasındaki ateşkesin sağlanması amacıyla ABD'li mevkidaşı John Kerry'le görüştü. Gazze'de ateşkes senaryolarını tartışan ikilinin vücut dilleri dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının sona erdirilmesi ve ateşkesin sağlanması için ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Paris'te bir araya geldi. ABD'nin Paris Büyükelçiliği binasında gerçekleşen görüşmede, ateşkesin sağlanması için sürdürülen girişimler masaya yatırıldı. Gazze'de ateşkes senaryolarını tartışan ikilinin vücut dilleri dikkat çekti.

BİRÇOK ÜLKENİN DIŞİŞLERİ BAKANIYLA GÖRÜŞECEK

Gazze'de ateşkesin sağlanması için bugün Paris'te Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un ev sahipliğinde, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin yanı sıra İngiltere, İtalya, Almanya ve Katar'ın dışişleri bakanları ile AB'nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un da katılacağı bir toplantı yapılacak.

Fransız Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, toplantıda, ateşkesin sağlanması konusunda son günlerde sürdürülen uluslararası girişimlerin koordine edilip sonuca ulaşılması için çalışılacak.

7 GÜNLÜK ATEŞ TARTIŞILACAK
Toplantıda Mısır ve BM'nin gündeme getirdiği, en azından Ramazan Bayramı sırasında Gazze'de 7 günlük ateşkes sağlanması önerisi masaya yatırılacak.

Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının durdurulması ve ateşkes sağlanması için Katar Dışişleri Bakanı Halid Bin Muhammed El-Atiyye ve Hamas Siyasi Büro Şefi Halit Meşal ile uzun süren üçlü bir görüşme yapmıştı. (AA)

TWITTER'DAN KERRY'İ MENTİONLADI

Öte yandan, yapacağı görüşmeleri Twitter'dan da bildiren Dışişleri Bakanı, attığı tweetlerde Kerry'i de mentionladı.

Türkiye ve Katar'dan ortak açıklama