Davutoğlu: Kim olursa olsun angajman kuralımız belli!

Davutoğlu: Kim olursa olsun angajman kuralımız belli!
Davutoğlu: Kim olursa olsun angajman kuralımız belli!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye sınırında Rus uçaklarının Türk savaş uçaklarını taciz etmesine ilişkin bir açıklama yaptı.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rus uçaklarının Suriye’deki operasyon sırasında hava sahası ihlallerine ilişkin bir açıklama yaptı. Davutoğlu konu ile ilgili olarak “Kim olursa olsun bizim angajman kurallarımız bellidir” dedi.

Türkiye ’nin etrafında yaşanan krizlere dikkat çeken Davutoğlu, "Bu ortamda Türkiye’nin tedbir halinde olması lazım. Tavrımız çok açık. Kim sınırlarımızı ihlal ederse önce uyarırız, dostça uyarırız. Hangi ülke olursa olsun" diye konuştu. Rusya’ya gerekli diplomatik girişimlerde bulunduklarını söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Türk sınırlarına bir daha müdahalelerde bulunulmaması gerektiği söylendi" ifadesini kullandı.

Türkiye’nin angajman kurallarının belli olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, TSK’nın talimatlandırıldığını söyledi. Davutoğlu, Suriye’nin Rusya’nın değil ama Türkiye’nin komşusu olduğunu vurgulayarak, "Türkiye’nin sınırları ihlalini dost düşman kimseye tavsiye etmeyiz" şeklinde konuştu.

TSK: F-16'larımız Suriye sınırında 5 dakika 40 saniye taciz edildi

SURİYE'YE UYGULANAN ANGAJMAN: SIFIR TOLERANS

Bir Türk savaş uçağının Suriye tarafından vurulması sonra Türkiye angajman kurallarını değiştirmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , angajman kurallarını şöyle açıklamıştı: "Türkiye olarak, Suriye rejiminin sınırlarımızda oluşturduğu güvenlik risklerini hiçbir şekilde tolere etmeyecek, karşılıksız bırakmayacağız. Suriye'den Türkiye sınırına güvenlik riski ve tehlikesi oluşturacak şekilde yaklaşan her askeri unsur bir tehdit olarak değerlendirilecek, askeri hedef olarak muamele görecektir."

Dışişleri: Rus uçağı sınırı ihlal etti

ANGAJMAN NE DEMEK?

Her ülkenin kendi ordusu için belirlediği, hangi harekete karşı, nasıl karşılık verileceğine ilişkin çok detaylı, aşamalı askeri kurallar bütünüdür.

Rusya'dan hava sahası ihlali açıklaması

 

 


  http://www.radikal.com.tr/144545014454504

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sinir mi? - user1133775

  Yav Ahmetcim, ne siniri be? delik desik olmus sinir denen sey, sen uyuyorsun. Olay, Rusyanin seni rezil etmesi ve uyarmasi. Suriye icersindeki catismalara burnunu sokarsan veya Suriye kuvvetlerine ates acarsin sizin ucaklari indiririz. ve digeri de guvenli bolge kurmak hayal.

  Rusya'yla savaş mı çıkaracaksınız? - user1124507

  Ne iktidar hırsıymış, ne paraymış arkadaş! Kürtlerle iç savaş çıkarmaya çalıştınız, olmadı. Suriye'ye saldıracaktınız, ABD bırakmadı. Zora düşen iktidarların dış düşman bulup ona karşı desteğini artırmaya çalışması çok bilindik ve eski bir taktiktir ama herkese horozlanır, herkesle çatışmaya kalkışırsan tadı kaçar, istediğiniz etki de doğmaz. Hele Rusya'nın uçağını düşürün de görün ne oluyor. Putin de Erdoğan gibi maço gösterişçiliğe düşkün biri, bakarız görürüz kim üstün geliyormuş. Davutoğlu ise hiç ortalığa dökülmesin, yakışmıyor, olmuyor.

  Kim tutar seni! - AT1928

  "Kim olusa olsun bizim angajma kurallarimiz bellidir" demis, STRATEJIK DERINLIK uzmani - ummetci basbakanimiz. Angajman kurallari belli de neden Rus ucagini indirmiyorsunuz? Bos efelenmelerle olmuyor bu isler

  - user854713

  Uzaktan kumandalı Başbakan konuşmuş