Davutoğlu: Kim olursa olsun angajman kuralımız belli!

Davutoğlu: Kim olursa olsun angajman kuralımız belli!
Davutoğlu: Kim olursa olsun angajman kuralımız belli!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye sınırında Rus uçaklarının Türk savaş uçaklarını taciz etmesine ilişkin bir açıklama yaptı.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rus uçaklarının Suriye’deki operasyon sırasında hava sahası ihlallerine ilişkin bir açıklama yaptı. Davutoğlu konu ile ilgili olarak “Kim olursa olsun bizim angajman kurallarımız bellidir” dedi.

Türkiye ’nin etrafında yaşanan krizlere dikkat çeken Davutoğlu, "Bu ortamda Türkiye’nin tedbir halinde olması lazım. Tavrımız çok açık. Kim sınırlarımızı ihlal ederse önce uyarırız, dostça uyarırız. Hangi ülke olursa olsun" diye konuştu. Rusya’ya gerekli diplomatik girişimlerde bulunduklarını söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Türk sınırlarına bir daha müdahalelerde bulunulmaması gerektiği söylendi" ifadesini kullandı.

Türkiye’nin angajman kurallarının belli olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, TSK’nın talimatlandırıldığını söyledi. Davutoğlu, Suriye’nin Rusya’nın değil ama Türkiye’nin komşusu olduğunu vurgulayarak, "Türkiye’nin sınırları ihlalini dost düşman kimseye tavsiye etmeyiz" şeklinde konuştu.

TSK: F-16'larımız Suriye sınırında 5 dakika 40 saniye taciz edildi

SURİYE'YE UYGULANAN ANGAJMAN: SIFIR TOLERANS

Bir Türk savaş uçağının Suriye tarafından vurulması sonra Türkiye angajman kurallarını değiştirmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , angajman kurallarını şöyle açıklamıştı: "Türkiye olarak, Suriye rejiminin sınırlarımızda oluşturduğu güvenlik risklerini hiçbir şekilde tolere etmeyecek, karşılıksız bırakmayacağız. Suriye'den Türkiye sınırına güvenlik riski ve tehlikesi oluşturacak şekilde yaklaşan her askeri unsur bir tehdit olarak değerlendirilecek, askeri hedef olarak muamele görecektir."

Dışişleri: Rus uçağı sınırı ihlal etti

ANGAJMAN NE DEMEK?

Her ülkenin kendi ordusu için belirlediği, hangi harekete karşı, nasıl karşılık verileceğine ilişkin çok detaylı, aşamalı askeri kurallar bütünüdür.

Rusya'dan hava sahası ihlali açıklaması