Davutoğlu: Kürt yönetimi mesajımızı aldı

Davutoğlu: Kürt yönetimi mesajımızı aldı
Davutoğlu: Kürt yönetimi mesajımızı aldı
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kuzey Irak Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani ile yaptığı görüşmesine ilişkin, 'Barzani ile görüşme olumluydu. Bölgesel yönetim mesajımızı aldı' dedi.

ERBİL - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin lideri Mesut Barzani ile görüştü.

Erbil’e giden Davutoğlu, kuzeydeki bölgesel Kürt yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani tarafından Erbil havaalanında karşılandı.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ile Erbil'e gelen Davutoğlu, Barzani ile çalışma ofisinde biraraya geldi ve ardından birlikte iftar yaptı.

Davutoğlu, Barzani ile 3,5 saatlik görüşmesinin ardından Erbil Valisi Nevzat Hadi ile teravih namazını kılmak için Celil El- Hayat Camisi'ne gitti. Namazın ardından basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Davutoğlu, şöyle konuştu:

Türkiye 'nin beklentilerini çok açık bir şekilde Barzani yönetimine ilettik. Bölgesel yönetimle öncelikle Suriye başta olmak üzere terörle mücadele konularında görüşmeler yaptık. Türkiye'nin beklentileri çok açık. Kendileriyle bölgeyle ilgili hem vizyonumuzu hem de kaygılarımızı açık bir şekilde paylaştık. Birlikte atılacak adımlar üzerine anlayış birliğimiz var. Ayrıca gelecekle ilgili kaygılarımızı da paylaştık. Bölgesel yönetim mesajımızı aldı.”

ALINAN KARARLAR
Dişişleri Bakanı Davutoğlu ile Barzani arasındaki görüşmede alınan ortak kararlarda , "Bölgedeki otorite boşluğunun yerini alacak herhangi bir şiddet içerikli girişim ortak tehdit olarak algılanacaktır. Yeni Suriye, herhangi bir terörist gruptan ve aşırı akımlardan özgür olmadır" denildiği öğrenildi.

Davutoğlu, yarın da Erbil'de temaslarına devam edecek.