Davutoğlu: Şüphe yok, kimyasal saldırıdan Esad rejimi sorumlu

Davutoğlu: Şüphe yok, kimyasal saldırıdan Esad rejimi sorumlu
Davutoğlu: Şüphe yok, kimyasal saldırıdan Esad rejimi sorumlu
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'deki kimyasal silah saldırısından Esad rejiminin sorumlu olduğuna dair şüphelerinin olmadığını söyledi,

ANKARADışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye ’deki kimyasal silah saldırısından Esad rejiminin sorumlu olduğuna dair şüphelerinin olmadığını söyledi. Davutoğlu, "Doğu Guta'daki kimyasal silah saldırısının sorumlusu Suriye rejimidir. Eldeki bilgiler, muhaliflerin elinde böyle sofistike silahlar olmadığı yönündedir. Bizim açımızdan kimyasal saldırıdan rejimin sorumlu olduğuna dair şüphe yok" dedi. 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Anadolu Ajansi’nın Suriye'deki kimyasal saldırının istihbari ayrıntılarıyla ilgili olarak geçtiği habere ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Davutoğlu, "Bizim açımızdan -ki bu tamamen milli istihbari bilgilerimiz ve kendi milli uzmanlarımızın değerlendirmeleridir- bu konuda atım vasıtaları ve atım mekanlarıyla bölgeler arasında açılar izler açısından bakıldığında şüphe bırakmayacak şekilde rejimin sorumluluğu" dedi.

Davutoğlu, kimyasal saldırının rejimin bizzat düzenli ordu birlikleri tarafından mı, yoksa rejim kontrolündeki ‘Şebbihalar’ tarafından mı yapıldığının ayrı bir tartışma konusu olduğunu belirterek, "Nihayetinde böyle bir vurgu söz konusu. Tamamıyla milli istihbari değerlendirmelerimizdir. Diğer istihbarat birimleriyle yapılan temaslarda da genel olarak bu konuda mutabakat olduğu görülüyor. Bundan sonra uluslararası topluma büyük sorumluluk düşüyor" diye konuştu.

Kimyasal bir saldırının söz konusu olduğunu belirten Davutoğlu, şunları kaydetti: "Gerek görgü şahitleri, gerekse alandan gelen görüntüler, gerekse oradaki sağlık kurumları temsilcilerinden aldığımız bilgiler çok açık bir şekilde semptomlardan vefat edenlerin hiçbir yara ve kan izi olmadan doğrudan boğulma ve gaz etkisiyle vefat ettiklerini, yaralı olanlarda açık bir kimyasal saldırıya işaret ettiğini ortaya koyuyor."

AA

AA: Kimyasal kullanan Suriye birliklerinin listesi elimizde


AA'nın kimyasal iddiası doğruysa Kürecik üssü uyudu mu?