Davutoğlu: Türkiye ve Yunanistan mülteci sorununun mağduru

Davutoğlu: Türkiye ve Yunanistan mülteci sorununun mağduru
Davutoğlu: Türkiye ve Yunanistan mülteci sorununun mağduru
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile birlikte yaptığı basın açıklamasında "Ne Suriye ne de Yunanistan mülteciler konusunda sorumlu değildir. Tüm dünya bundan sorumludur. Komşu iki ülke olarak Suriye sorununun mağdurlarıyız." dedi

RADİKAL - Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, dışişleri bakanları, heyetler ve bire bir yaptıkları görüşmelerin ardından ortak basın açıklaması yaptı.  Turizm, ticaret, enerji ve ulaşımda iki ülkenin birbirine daha entegre hale getirilmesi gerektiğini söyleyen Ahmet Davutoğlu, bugün mültecilerin geçişiyle anılan denizlerin karşılıklı turizmle zenginleşen bir hale getirilebileceğini söyledi.

İSTANBUL'DAN ATİNA'YA HIZLI TREN

Davutoğlu'nun açıklamaları özetle şöyle: "Birbirlerini üzmeden bizleri de üzmeden galip ve mağlup olmadan maç bitti 0-0. Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunlu ilişkilerden mutlu olanlar çıkabilir ama bizler Atina'da ve Ankara'da sorumlu devlet adamları olarak Türkiye ve Yunanistan arasında kalıcı bir dostluğu inşa etmekte yükümlüyüz.  Samimi bir şekilde var olan sorunları konuşmamız önemli, çok güzel bir diyalog imkanı oldu. 4 ana sütun üzerinde ilişkilerimiz için aynı kahveyi aynı tarihi paylaşan iki komşu ülke olarak turizmde, ticarette, yatırımlarda, enerjide ve ulaşımda iki ülkeyi birbirine entegre hale getireceğiz. İzmir’den Selanik’e feribotta seyahat edebiliriz. İstanbul'dan Atina'ya hızlı trenle gidebiliriz. Şubat ayının ilk haftasında Türkiye’de yeniden toplantı yapacağız. Şimdiye kadar intikal eden sorunları karşılıklı konuşmamız; azınlıklar, Ege sorunları, Kıbrıs hangisi olursa olsun evrensel insan hakları ve geçmişteki yük çerçevesinde konuşabiliriz.

KIBRIS'TAKİ MÜZAKERELER

İki halkı komşu kılan tüm güzel durumları öne alacağız. Türkiye ve Yunanistan'daki seçimler, daha önce buluşmamızı engellemişti ama şimdi bu durumu düzelteceğiz. Türkiye ve Yunanistan olarak Kıbrıs'taki müzakerelere pozitif yaklaşacağız. AB sürecimizi Yunanistan destekledi. Akdeniz'in ve Güneydoğu Akdeniz'in gücünü Avrupa da artıracağız komşu ülke olarak. Bölgesel sorunlarda, Balkanlar'da bir huzur barış bölgesi olması için 90’lı yıllarda yaşanan sorunların yeniden yaşanmaması için adımlar atacağız. Mülteci krizinde ortak bir kaderi paylaşıyoruz Yunanistan ile. Avrupa, Türkiye ve Yunanistan'ı suçluyor ama kimse evrensel hukuk söz konusu olduğunda bu hakların yükümlülüğünü Türkiye üstlensin diyemez. Asıl mesele Suriye sorunudur, mülteci sorunu değil, dolayısıyla bugün dünya gündemini meşgul eden ve Aylan bebeğin cansız bedeninde kendisini gösteren sorun Türkiye ve Yunanistan sorunu değildir. Ne Suriye ne de Yunanistan mülteciler konusunda sorumlu değildir. Tüm dünya bundan sorumludur. İki ülke de Suriye mağdurudur. Bu kriz oradaki zalim rejim ve terörist grupların baskısı sebebiyle oluyor. Komşu iki ülke olarak Suriye sorununun mağdurlarıyız. Ege'de alınabilecek tedbirleri ele alıyoruz düzenli bir istişare olacak. İkili mekanizma ve çalışma grubu da oluşturacağız."