Davutoğlu'ndan İran'a sert çıkış

Davutoğlu'ndan İran'a sert çıkış
Davutoğlu'ndan İran'a sert çıkış
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı "Suriye'nin Dostları" toplantısına İran'dan gelen sert eleştirilere ilişkin, İran Dışişleri Salihi'yi aradığını ve İran'dan izahat istediklerini belirtti.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders, Dışişleri Bakanlığı’nda yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Bakan Davutoğlu, İran’la nükleer müzakerelerin yapılacağı yere ilişkin bir soruya, " Türkiye ’de yapmak isterlerse buyursunlar başımızın üzerinde yerleri var ve her türlü katkıyı her zaman olduğu gibi yaparız. Başka bir yerde yapmayı arzu ederlerse yine elimizden gelen katkıyı yaparız. Türkiye bu konularda hiçbir zaman bir prestij peşinde olmamıştır” yanıtını verdi.

“AÇIKLAMALARIN BİR BAĞLAYICILIĞI YOKTUR”
İran Meclisi Başkanı Ali Laricani’nin, Suriye’nin Dostları konferansının İsrail'e yeni bir nefes aldırmak için yapıldığı yönündeki açıklamalarına ilişkin soru üzerine ise Davutoğlu, İran ile ilgili yapılan bütün yorumları tetkik ettiklerini ve İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’yi aradığını söyledi.

Davutoğlu, İran’a çok başarılı bir ziyaret gerçekleştirdiklerini, görüş ayrılıkları olsa da karşılıklı anlayış ve saygı içerisinde görüşmelerin hemen akabinde yapılan bu açıklamaların İran’da Başbakan Erdoğan ve heyetine gösterilen saygı ve anlayışla bağdaşmadığını Salihi’ye ifade ettiğini kaydetti.

Bakan Davutoğlu, Salihi’nin ise, “İran İslam Cumhuriyeti adına dış politika ile ilgili bütün açıklamalar sadece Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı ve Dini lider tarafından yapılır. Diğer açıklamaların bu anlamda bir bağlayıcılığı yoktur ve bizde sizin bu konuda yaklaşımınızı ve Tahran’da görüştüğümüz konulardaki tutumunuzu biliyoruz anlıyoruz. Açıklamaları bu anlamda resmi bir açıklama olarak telakki etmeyin” dediğini belirtti.

“TÜRKİYE, SADECE VİCDANI VE BAĞIMSIZ İRADESİYLE HAREKET EDİYOR”
Bugün de İran’ın Ankara’daki Büyükelçisi’ni çağırarak bu konuda izahat istediklerini belirten Davutoğlu, üç hususu vurgulamak istediğini söyleyerek şunları kaydetti:

“Biz İran ve Türkiye arasında köklü diplomatik ilişkiler var ve bunlar asırlara dayanan ilişkiler. Avrupa’da bazen iç siyasetin dış politikada kullanıldığına çok şahit olduk ve bu bizi hep üzdü ama bu Avrupa’da rastlanan bir uygulamaydı bizim için çok yabancı değil. İran gibi dost ve kardeş ülkede seçimler gündemdeyken ve yaklaşırken bu konuların bir iç mesele haline getirilmesini doğrusu hem yadırgadık hem bu konunun da ümit ederiz tekerrür etmez.”

Davutoğlu, Türkiye’nin bağımsız karar almasını sorgulayan bazı açıklamalara ilişkin, Türkiye’nin kendi stratejisini belirlediğini ve herhangi bir başka unsur gözetmeden bunu uyguladığını vurgulayarak, Türkiye’nin sadece vicdanı ve bağımsız iradesiyle hareket ettiğini kimsenin talepleri yönünde dış politika geliştirmediğini ifade etti.

Bakan Davutoğlu ayrıca, İsrail ile ilişki kurulmasının kesinlikle kabul edilemez olduğunun ve Türkiye’nin Gazze’de nasıl en sert tepkiyi verdiyse Suriye’de de aynı tepkiyi verdiğinin altını çizerek, “Ümit ederiz Türkiye’yi ve Türkiye’nin takip ettiği politikaların temellerini daha yakından İranlı kardeşlerimiz ve dostlarımız anlarlar. Bundan sonra bu tür açıklamalar yaparken daha çok düşünürler” dedi.

Basın mensuplarının, AB İçişleri Bakanlığı’nın 26 Nisan’da yapacakları toplantıdan bir beklentileri olup olmadığına yönelik sorusunu yanıtlarken Davutoğlu, Türkiye’nin mevcut konumunu tekrar ederek, şu ana kadar görüştüğü bakanlardan olumlu bir yanıt aldığını belirtti. (anka)