Davutoğlu'ndan Putin-Esad görüşmesi yorumu

Davutoğlu'ndan Putin-Esad görüşmesi yorumu
Davutoğlu'ndan Putin-Esad görüşmesi yorumu
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün Moskova'da gerçekleştirdiği görüşme hakkında, 'Ne diyeyim, keşke Moskova'da daha uzun süre kalsa da Suriye halkı rahat etse, hatta kalsa da gerçek geçiş süreci böyle başlasa' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye 'nin Suriye 'de Esad'lı geçişi kabul ettiği yönündeki haberler ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, konuyla ilgili, "Esed'in gidişini sağlayacak bir geçiş olması lazım. Esed'in gidiş formülleri üzerinde durmak lazım" ifadesini kullandı. 

Davutoğlu şöyle dedi: 

"Bir yıl içinde Suriye yönetimini, şimdi tavsiye edilecek şekilde geçiş dönemlerine ikna etmeye, demokrasiye ikna etmeye çalışan ülkelerin başında biz geliyorduk. Maalesef Suriye yönetimi ve Esad, böyle bir geçiş dönemindense halkına baskı ve zulüm yapmaya; onları Suriye’den sürmeye dayalı politika takip etti. Hangi kapalı kapılar ardında neyin konuşulduğu önemli değil. Önemli olan Suriye halkının bu ülkeye barış geldiği inancının sahip olacağı bir geçiş döneminin temin edilmesidir. Suriye’den göç etmiş toplamda 5 milyonu aşkın Suriyeli mülteci, 'Benim ülkeme barış geliyor' deyip ülkesine geri dönmeye meyil etmediği sürece o barışın, o geçiş sürecinin gerçek anlamda 'geçiş süreci' olması mümkün değil. Suriye halkının kabul etmeyeceği bir süreci, biz de kabul etmeyiz."

Esad Moskova'da Putin'le görüştü

Esad'ın dün Moskova'da Putin'le yaptığı görüşmeyi yorumlayan Davutoğlu, "Bizim savunduğumuz şey açıktı. O da Suriye'de Esad'lı bir geçiş değil, Esad'ın gidişini sağlayacak bir geçiş olması lazım. Esad'ın gidiş formülleri üzerinde durmak lazım. Esed'in Moskova’ya gitmiş olması ise zaten Rusya yaptığı müdahaleyle bu rejime verdiği desteği açıkça ortaya koymuş oluyor. Ne diyeyim, keşke Moskova’da daha uzun süre kalsa da Suriye halkı rahat etse. Hatta daimi olarak kalsa da gerçek geçiş süreci böyle başlasa."

Putin: Suriye'deki teröristler yeni bölgelere yayılmayı planlıyor

Reuters: Türkiye Esad'lı geçiş sürecinin kabulüne hazır

'PYD, Rusya'da temsilcilik açacak'