Dawkins: Çocuklar dindar ebeveynlerin fikir aşılamasından korunmalı

Dawkins: Çocuklar dindar ebeveynlerin fikir aşılamasından korunmalı
Dawkins: Çocuklar dindar ebeveynlerin fikir aşılamasından korunmalı
İngiliz bilim insanı Richard Dawkins, verdiği bir söyleşide, çocukların dindar ebeveynlerin 'fikir aşılamasından' korunması gerektiğini savundu.

RADİKAL - İngiliz yazar ve evrimsel biyolog Richard Dawkins, okullara bir çağrı yaparak, çocukların dindar ebeveynlerin “fikir aşılamasından” korunması gerektiğini söyledi. Dawkins, ebeveynlerin çocuklarının eğitimi üzerinde “fazlaca güç sahibi” olduğunu belirterek, bireylere haklarının geri verilmesi gerektiğini savundu.

Fizik profesörü Lawrence Krauss’la birlikte The Irish Times’a bir söyleşi veren Dawkins, “Ebeveynlerin ve çocukların hakları arasında denge kurmak zorundasınız ve bence bu durumda ebeveynlere çok fazla hak veriliyor. Çocukların, düzgün bir eğitim alması ve ailesi hangi dini inançla yetiştiyse, o inancın fikirlerinin aşılanmaması için korunması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Dawkins’in açıklamasına Krauss’tan da destek geldi. Krauss, “Tabii ki ebeveynlerin endişeleri ve söz hakları var, ancak çocuklarını bilgiden korumaya hakları yok. Bu, onların akıl sağlığı için gerekli” dedi.


  ETİKETLER:

  yazar

  ,

  eğitim

  http://www.radikal.com.tr/130317413031741

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ah su Dawkins - prevultion

  Poor Dawkins... Pilot kalemle Tanri'nın varlığını kanıtlayan ergenlere tepki olarak her fırsatta Tanrı'nın yokluğunu kanıtlayan, evrenin kendi başına gravitasyon sayesinde hiçlikten oluşabileceğini savunan (gravitasyon hiçlikte içkin olsa gerek :) Lennox epey bir ayar vermişti buna zamanında, neyse...) hassas ayarlar argumanına deneysel!!! multiverse teorilerle cevap veren :) enteresan bir kişiliktir. Zamanında evrim teorisinin dinleri çürüttüğünü söylerdi. Zavallı ne bilsin İbn-i Teymiyyeyi, Hay Bin Yakzan'ı ve İbn-i Teymiyye'yi Latince'ye çevirenin Charles Darwin'in dedesi Erasmun Darwin olduğunu..Yaa demekki Charles Darwin dedesi vasıtasıyla, Galapagos'u ziyaret etmeden önce de evrim düşüncesine aşinaydı. Beagle yolcuğuyla da bu düşünceyi teori haline getirdi... Ah İbni Haldun... "Arap aklı bir şeyi mitolojileştirmeden anlayamaz" diyen dev... Dawkins ve avanesi...Enbiya 30 ve İnsan 1/2'yi yoksayarak Arap yaratılış hikayelerini çürüten ve korkuluk mantık hatasıyla vahyi çürüttüklerini zanneden zavallılar... Neyse... Tabi bizim Türkiye'deki ateist,deist,agnostik akımların sığlıkları yanında Dawkins ve Krauss gibiler allame-i cihan kalırlar, orası ayrı mesele...