Dayak yedim para cezası ödedim

Dayak yedim para cezası ödedim
Dayak yedim para cezası ödedim

Vanlı Salih Aslan (aşağıda), Casillas'la söyleşi yapıp Radikal'e gönderdi.

Madrid'in kahraman şefgarsonu Vanlı meslektaşına konuştu

Avrupa ’daki ekonomik krizin dibine vuran İspanya’da geçen yılın mayısında başlayan Öfkeliler Hareketi, Madrid’in göbeğine kurduğu çadırkentten milyonların katıldığı yürüyüşlere uzanan eylemleriyle tüm dünyada konuşuldu. En beklenmedik ve unutulmaz anlardan biri ise 25 Eylül’de gerçekleşti. Madrid’deki Müzesi’nin karşısında yer alan Kafe Prado’nun işletmecisi ve şefgarsonu Alberto Casillas, Robocop polisin hışmından kaçarak mekânına sığınan 300’e yakın eylemciye kol kanat gerdi.

 Cop sallayan ve gözyaşartıcı gaz sıkan kasklı polislere karşı kafenin kapısında direnen Casillas bir anda sadece İspanya’da değil tüm dünyada kanraman haline geldi. O günden beri kafesi teşekküre gelenlerle dolup taşsa da TV programlarında gayet mutevazı bir görünüm sergileyen iki çocuk babası Casillas, açtığımız telefonu da geri çevirmedi.

Merhaba. Alberto beyle görüşebilir miyim?
Mekân çalışanı: Tabii, 1 saniye lütfen

Alberto Casillas: Efendim

İyi günler! Ben de sizin gibi garsonum, aynı zamanda bir Türk gazetesi için haber hazırlıyorum, malum bu olaydan sonra Türkiye’de çok fazla hayranınız oldu, bir kaç soru sorabilir miyim?

Türkiye? (Gülüyor) Elbette. Ama politik sorulara cevap vermiyorum, çok sıkıldım haberiniz olsun!

Ne zamandan beri burada çalışıyorsunuz.

2.5 yıl.

Sormayın dediniz ama affedersiniz, son seçimde kime oy verdiniz?

Cevap yok (Gülerek)

Bildiğim kadarıyla PP’ye oy vermişsiniz doğru mu? (AB ve IMF’nin dayattığı kemer sıkma politikalarını uygulayan sağcı Halk Partisi’nin iktidara gelmesinde PP’nin payı var.)

Evet.

Pişman mısınız?

Hayır

Gerçekten mi?

Tabii. Manifestocular haklı çünkü sürekli kesinti yapıyorlar, bu krizde iş yok güç yok vergiler yükseliyor.

Peki, başınıza ne gibi olaylar geldi olaydan sonra?

Dayak yedim, para cezasına çarptırıldım.

Çalışıyorsunuz, zamanınızı aldım, teşekkür ederim

Evet, rica ederim, görüşmek üzere.

Bir garson olarak meslektaşımı çok tebrik ediyorum.

Teşekkürler, iyi günler. (Gülerek).Taksim gibi...

Beyoğlu’nda 15 yıl garson olarak çalışan Salih Aslan, 15 yılda bol bol gaz ve cop bulutlu eyleme tanık olduktan sonra İspanya’ya yerleşti. Kafesine sığınan eylemcilere kendini siper eden 49 yaşındaki Casillas’ın görüntüleri sanal ortaya düşer düşmez, elbette dikkatini çekti. Görüntüleri paylaşmakla yetinmedi, Casillas’a ulaştı. Babacan tavırlarıyla dikkati çeken Casillas’ı kafede çalışırken yakaladı. Ve Radikal ’Senden Haber’ için yazdı.

‘No Pasaran’ pozu tüm dünyaya yayıldı


* Eylemcilerden polise taş atmamalarını, polisten de içeri girmemesini isteyen Casillas, “Burası herkesin evi” demiş ve kollarını açarak polisi kapıda durdurmuştu. Casillas’ın bu pozu, eylemlerde taklit edilmeye başlandı.

* El Pais’ye konuşan Casillas, Başbakan Rajoy liderliğindeki Halk Partisi’ne (PP) destek verdiğini belirtirken “Ben Rajoy’un seçmeniyim. Fakat polislerin yaptığı tam bir aşırılıktı” dedi.

* Eşi Venezüellalı olan Casillas’ın bir kızı ve bir oğlu var. Yıllarca Venezüella’da yaşayan Casillas, 5 yıl önce iş hayatındaki sorunlardan ötürü İspanya’ya döndü.

* Kazandığı ünden pek memnun olmayan Casillas, “Kötü zamanlar geçiriyoruz: Değerlerimizi kaybettik ve bizi temsil edenlere artık saygı gösterilmiyor” diyor.