Death metal yıldızı parlamentoya girmek istiyor

Death metal yıldızı parlamentoya girmek istiyor
Death metal yıldızı parlamentoya girmek istiyor
Tayvan'da yarın yapılacak genel seçimlerde sıra dışı bir aday öne çıkıyor: Death metal yıldızı Freddy Lim.

RADİKAL – Asya’nın en büyük death metal grubunun solisti Freddy Lim, Tayvan’da yarın yapılacak genel seçimlerin en dikkat çeken adaylarından biri. Dövmeli ve uzun saçlı olması nedeniyle ‘geleneksel siyasetçi’ imajından uzak olan 39 yaşındaki Lim, 113 sandalyeden birini almak için yarışacak.

CNN’in haberine göre, ülkenin ‘Çin’in etkisi altında kalmamasını’ isteyenlerin sesi olan Lim, ülkedeki gençlerin oylarına hitap eden bir isim olarak öne çıkıyor. Lim’in adaylıktan çekilmesini isteyen muhalifleri ise, şarkıcının “bir kadının saçından daha uzun saçı olduğunu” ve bu nedenle seçilmemesi gerektiğini savunuyor.

2014’teki, Çin’le derinleşen ilişkileri protesto etmek amacıyla kurulan Ayçiçeği Hareketi’nden doğan Yeni Güç Partisi’nin üyesi olan Lim, aynı zamanda Uluslararası Af Örgütü’nün Tayvan direktörü. Lim, kazanması durumunda hedefini, “Eğer parlamentoya girersem, değiştirmek istediğim en önemli şey siyasete duyulan güvensizlik” sözleriyle anlatıyor.

Tayvan'da yapılacak genel seçimlerde toplam 354 aday 73 seçim bölgesinden parlamentoya girebilmek için mücadele edecek. Parlamentoda kalan 34 koltuğa geçecek milletvekillerinin, yüzde beş oranındaki seçim barajını aşan partiler arasından kontenjan usulüne göre belirleneceği, 6 koltuğun da "yerli" adaylara ayrılacağı belirtildi. Yerlilere ayrılan altı sandalye için 23 yerlimilletvekili adayı yarışacak.

Tayvan Seçim Komisyonu, bu sene, 2012 yılındaki genel seçimlerine göre aday sayısında yüzde 30 oranında artış gözlendiğini açıkladı. Tayvan Parlamentosu 113 milletvekilinden oluşuyor. Ülkede 2012'deki genel seçimlerde 269 aday yarışmıştı. 

Seçim bölgelerinden aday olanların büyük bölümünü, iktidardaki milliyetçi parti Kuomintang (KMT), ana muhalefetteki Demokratik İlerlemeci Parti (DİP) ve son dönemde kurulan Yeni Güç Partisi, Minkuotang, İnanç ve Ümit Birliği gibi partilerin üyeleri oluşturuyor. Genel seçimlere 18 parti katılacak.