Debka: Türkiye Suriyeli isyancıları terk ediyor

Debka: Türkiye Suriyeli isyancıları terk ediyor
Debka: Türkiye Suriyeli isyancıları terk ediyor
İsrail kayneklı Debka.com sitesi, Türkiye'nin 31 Mayıs'ta Özgür Suriye Ordusu liderlerine, Türk topraklarından Esad rejimine karşı operasyonlar lanse etme iznini geri çektiğini bildirdiğini" öne sürdü.

TEL AVİV - İsrail istihbarat örgütlerine yakınlığı ile bilinen Debka.com sitesi, Türkiye ’nin Suriyeli isyancıları terk edip Rusya’nın yanına geçtiği iddiasında bulundu. Debka, “ Ankara ’nın 31 Mayıs’ta gizlice Suriye Özgür Ordusu liderlerine, Türk topraklarından Esad rejimine karşı operasyonlar lanse etme iznini geri çektiğini bildirdiğini” de öne sürdü.

“Debkafile Özel” logosu ile yayımlanan “Türkiye, Suriyeli İsyancıları Terk Ediyor” başlıklı haberde “Suriye ihtilafından kaynaklı iki radikal gelişme Debkafile tarafından ortaya çıkarılıyor. Birincis: Şaşırtıcı bir U-dönüşüyle Türkiye, Batı ile birlikte 14 aydan beri Esad karşıtı isyana verdiği destekten vazgeçerek Rusya ile, yani Beşar Esad ile, işbirliğini yapmaya yöneliyor” iddiasına yer verildi.

Haberde ikinci “radikal gelişme” olarak da, İran ve Lübnanlı Hizbullah’ın, Suriye’de “gizlice depolanmış Scud-D füzeleri ve diğer bazı ileri silahları Lübnan’a taşımaya hazırlanması” gösterildi.
Debka, “Washington, Londra ve Paris’in; Ankara’nın 31 Mayıs’ta gizlice Suriye Özgür Ordusu liderlerine, Türk topraklarından Esad rejimine karşı operasyonlar lanse etme iznini geri çektiğini bildirdiğini keşfettiklerini" de öne sürdü.

Debka, Davutoğlu’nun “Biz hiçbir zaman Suriye Ulusal Konseyi ya da muhalefetine silahlı bir mücadele telkininde bulunmadık, bulunmayız (…) Esad, halkın iradesi ile gidecek” yönündeki sözlerine dikkat çekerek “Bu, tamamen Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in seslendirdiği görüştür” dedi ve “Esad yanlısı Moskova-Tahran cephesinin Ankara tarafından güçlendirildiğini" savundu. (anka)