Deniz Kızı'na eş bulundu!

Deniz Kızı'na eş bulundu!
Deniz Kızı'na eş bulundu!
Kopenhag limanında bulunan ve "Danimarka'nın sembolü" olarak kabul edilen Deniz Kızı heykeli'ne arkadaş olarak Helsingör şehrine 'Deniz Erkeği' heykeli dikildi.

KOPENHAG - Danimarka’nın simgesi Deniz Kızı heykeline erkek arkadaş bulundu. Danimarka’yı tüm dünyaya tanıtan ve ülkeye çok sayıda turist çeken Deniz Kızı heykeline, rakip olarak, Helsingör şehrinde 'Deniz Erkeği' heykeli dikildi.
Kopenhag limanındaki Deniz Kızı heykeli suyun içinde büyükçe bir taşın üzerinde otururken, Helsingör şehrindeki Deniz Erkeği heykeli ise, karada, limanın girişine dikildi. Helsingör şehri Sosyal Demokrat Partili Belediye Meclisi Üyesi Fuat Yalan, Kopenhag’daki Deniz Kızı heykelinin, ülkeye her yıl milyonlarca turist çektiğini belirterek, “Biz de Helsingör Belediyesi olarak bir Deniz Erkeği heykeli diktik. Amacımız Deniz Kızı’na bir erkek arkadaş bulmak ve aynı zamanda turistlerin dikkatini çekmekti. Bunda başarılı olduğumuzu sanıyorum. Deniz Kızı’nı görmeye gelen turistler şehrimize de gelerek Deniz Erkeği’ni görmek istiyorlar. Hatta, bazen Helsingör halkı arasında ilginç bir muhabbet de yapılıyor ve Deniz Kızı ile Deniz Erkeği'nin, geceleri Kopenhag-Helsingör arasında denizin ortasında buluştukları söyleniyor. Ben de şaka olarak burayı gezdirdiğim konuklarıma ‘ gece gelirseniz heykeli burada göremezsiniz çünkü Deniz Kızı’nı ziyarete gidiyor’ diyorum” dedi.
Elmgreen&Dragset adlı Danimarkalı sanatçılar tarafından yapılan Gümüş heykelin aslında gerçek bir sanat eseri olduğunu belirten Fuat Yalan, heykelin yeni kültür binası önünde olması, Hamlet'in şatosu Kronborg’un yanında bulunmasının sanat severler için vazgeçilmez bir atraksiyon olduğunu söyledi. (Ünsal TURAN/DHA)