Denizanası nükleer santrali götürdü!

Denizanası nükleer santrali götürdü!
Denizanası nükleer santrali götürdü!
Kaliforniya'daki Diablo Canyon nükleer santrali, yapıya tutunan, denizanası benzeri deniz canlıları yüzünden kapatıldı

Radikal.com.tr - Kaliforniya’daki santralin rutin kontrollerini yapan işçiler, salp adlı denizanası benzeri organizmaların, deniz canlılarının santrale girmesini engelleme ve birimleri soğuk tutma görevini gören, deniz suyunun içeri alındığı devridaim sisteminin girişini tıkadığını farketti. Çarşamba günü önce faaliyetleri azaltılan, ardından tamamen kapatılan santralin ne zaman açılacağı henüz belli değil.
ABC News’un haberine göre santrali işleten Pasifik Gaz ve Elektrik (PG&E) şirketinde çalışan Dış ve Nükleer İletişim sorumlusu Tom Cuddy, bu noktada “eski kafalı” bir çözüme başvurduklarını belirtiyor. “İstiladan etkilenen birimin verici çıkışını yüzde 20’ye dek azalttık ve ne olacağını beklemeye başladık. Sorunun devam ettiğini gördüğümüzde, söz konusu birimin gücünü azaltmanın daha güvenli olacağına karar verdik” diyen Cuddy’ye göre, santralin ne zaman açılacağı belli değil. “En önemli önceliğimiz güvenlik ” diyen Cuddy, salplar çekilene ve şartlar düzelene dek santralin açılmayacağını belirtiyor.
Santralde 2 ayrı birim bulunuyor. Salp sorununun yaşandığı ikinci birim kapanmadan önce, birinci birim de bakıma girmişti. Her iki birimin de kapalı olması sebebiyle, nükleer santraldeki üretim durduruldu.
Nükleer Düzenleme Komisyonu’ndan Lara Uselding, reaktörün güvenliği için önlemler alındığını ve santralin herhangi bir tehlike altında olmadığını belirtiyor. Kaliforniya’nın herhangi bir elektrik kesintisi yaşamayacağı, santralin büyük miktarda enerji rezervi olduğu söyleniyor.
Daha önce de olmuştu
Benzer bir olay, 2008’de de yaşanmıştı. Diablo Canyon’ın su girişini tıkayan denizanaları yüzünden üretimin yine azaltıldığını belirten Cuddy, “Ancak bu denli büyük bir sorunu ilk kez yaşıyoruz” dedi. Los Angeles Times’ın belirttiğine göre Japonya, İsrail ve İskoçya’da benzer durumlar yaşanmıştı.