'Deniz'e karşı hortum suyu

'Deniz'e karşı hortum suyu
'Deniz'e karşı hortum suyu

Ukrayna’da Berkut özel birimine bağlı polisler, 21 Kasım’dan beri başkent Kiev’deki protesto eylemini sürdüren muhalif göstericileri dağıtmak için salı gece yarısı harekete geçse de başarısız oldu. BBC’nin sayılarını nitelemek için ‘polis denizi’ kavramını kullandığı Berkut güçleri, üç koldan girdikleri Bağımsızlık Meydanı’ndaki en büyük protesto kampına müdahale etti. Polis, göstericilerin işgal ettiği belediye binasına girmeye çalışınca iki taraf arasında gerginlik yaşandı. Ancak eksi 12 derecede gerçekleşen müdahalede polis, eylemcilerin ‘su direnişi’ ile karşılaştı. Eylemciler polise hem Bağımsızlık Meydanı sokaklarında hem de Belediye Meclisi’nin binasının camlarından hortumlarla soğuk su sıktı. Kol kola girerek ‘insan duvarı’ da oluşturan eylemciler ayrıca buz tutmuş yollar üzerine su dökerek zemini polis için kayganlaştırmaya da çalıştı. Polise ‘Faşistler’ diye bağırıp hep bir ağızdan Ukrayna milli marşını söyleyen göstericiler, Rusya’nın baskısıyla AB ile serbest ticaret anlaşmasını imzalamamasına tepkili oldukları Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in istifası taleplerini dile getirdikleri sloganlar attı. Gece boyu süren çatışmalarda hem göstericiler hem de polislerden yaralananlar olurken, sabaha karşı Berkut güçleri, barikatlar ve çadırların bir kısmını kaldırmayı ve meydanın bir bölümünü denetimi altına almayı başardı. Ancak sabah erken saatlerde muhaliflerin AB yanlılarına dayanışma çağrısı yapması olayların seyrini değiştirdi. Muhalif basınına göre gösterici sayısının yaklaşık 15 bini bulması sonucunda Berkut güçleri belediye binası çevresi ve Bağımsızlık Meydanı’ndan çekilirken, zafer eylemcilerin oldu.

‘AB 20 milyon euro versin’

Ukrayna lideri Yanukoviç, AB ile anlaşmanın hazırlıkları için Brüksel’le görüşmeye başlamayı planladıklarını söylerken, bu açıklamanın güç kullanımını kınayan AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Ashton’la görüşmesinin ardından gelmesi dikkat çekti. Başbakan Mikola Azarov ise ‘imzanın bedelini’ açıkladı. Azarov, Kiev’in imzası karşılığında Brüksel’den 20 milyon euro yardım istediğini belirtirken, AB’nin Ukrayna’da iki taraf için de kârlı olacak projelere katılmasını talep etti. 

Kerry: Müdahale kabul edilemez 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise daha sert çıktı: ‘ABD, Kiev’in barışçıl protestoları, demokratik haklar ve insan haysiyetine saygıdan ziyade çevik kuvvet, buldozer ve copla karşılama kararını nefretle karşılıyor. Bu müdahale ne kabul edilebilir ne de demokrasiye uygun düşüyor.”